W okresie jesienno zimowym mnóstwo osób czuje zmęczenie, a wielu podkreśla wręcz wyczerpanie. Niekoniecznie powstały stan jest związany z nadchodzącymi świętami. Warto przyjrzeć się sprawie bliżej i zobaczyć, gdzie znajduje się źródło problemu. Należy pochylić się nad przyczyną złego samopoczucia, ponieważ wówczas będziemy w stanie odzyskać utraconą moc.

Zdarzają się dni kiedy z trudem koncentrujemy się na pracy, rano nie chce nam się wstać, a wieczorem nie mamy chęci nawet na obejrzenie serialu lub poczytanie ulubionej książki. Co robić w takiej sytuacji? Na początek skorzystajmy w pełni z nadchodzącego weekendu lub weźmy dwa dni urlopu w pracy. Regeneracja organizmu jest bardzo pomocna. Wolny czas poświęćmy na odpoczynek. W tym czasie wskazane jest nie wykonywanie żadnej pracy, nie odbieranie telefonów, brak robienia zakupów. To również moment na odcięcie się od internetu i mediów społecznościowych.

Ten czas należy poświęcić na wysypianie się, spożywanie pełnowartościowych posiłków w domu, pójście na spacer, relaks, medytację, poświęcenie czasu na swoją pasję. Jeśli po tym krótkim okresie poczujesz poprawę to dobry znak, który oznacza regenerację organizmu. Jeśli nie, to znaczy, że należy wprowadzić zmiany w trybie życia lub diecie. Przy długotrwałym utrzymywaniu się przemęczenia warto wykonać badania krwi i skonsultować się z lekarzem. Jednak jakie są najczęstsze przyczyny przemęczenia i jak sobie z nim radzić? Podpowiadamy!

 

Za mało ruchu w codziennym życiu

Brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia spowodowany zazwyczaj wykonywaną pracą biurową to bardzo częsty powód zmęczenia. Wiele godzin spędzanych przed komputerem w jednej pozycji powoduje spowolnienie przemian, które zachodzą w naszych komórkach mięśniowych. W konsekwencji nasz organizm produkuje znacznie mniej energii, powstaje niedotlenienie i brak sił. Niedotlenienie mózgu wiąże się z brakiem utrzymania koncentracji. Co więcej, niedotlenienie powoduje „kołatanie” serca i szybkie męczenie się. Z tego względu w trakcie próby walki ze zmęczeniem powinniśmy zadbać nie tylko o odpoczynek, ale także umiarkowaną aktywność. Wystarczą codzienne pół godzinne spacery na rozpoczęcie dnia. Spacer zdecydowanie pomoże dotlenić organizm, a także poprawi wszelkie przemiany energetyczne zachodzące w naszych komórkach. Z czasem, gdy już poczujemy przypływ sił warto pomyśleć o zwiększonym wysiłku fizycznym poprzez zapisanie się np. na fitness, siłownię, basen.

 

Chemia w spożywanych posiłkach

Niestety chemia występuje w wielu przetworzonych produktach. Spożywamy ją w postaci konserwantów, barwników, wszelkich dodatków. Jeśli występująca ilość toksyn w organizmie występuje na dopuszczalnym poziomie, wówczas potrafimy poradzić sobie z nimi sami. Nasza wątroba oraz nerki spełniają rolę oczyszczania organizmu z występujących toksyn. Jeśli jednak jest ich zbyt dużo, dochodzi do przeciążenia. Nasze narządy oczyszczające nie domagają, a my zaczynamy odczuwać zmęczenie. Kupując najróżniejsze produkty warto czytać listę składników. Zdecydowanie odkładajmy produkty zawierające nieznane nam opisy. Starajmy się spożywać dużo warzyw. Zmiany w diecie z pewnością wpłyną na nasze lepsze samopoczucie. Będą jednak odczuwalne dopiero po dwóch lub trzech tygodniach.

 

Witamina B12

Warto zadbać o odpowiedni poziom witaminy B12 w organizmie. Witamina odpowiedzialna jest za prawidłową pracę układu nerwowego. Wskazana witamina bierze udział również w produkcji czerwonych krwinek. Na niedobory witaminy B12 cierpią w szczególności osoby po 50 roku życia. Zmęczenie jest jednym z pierwszych symptomów jej niedoboru. W celu uzupełnienia tej witaminy należy zacząć spożywać takie produkty jak np. jaja, drób, nabiał, ryby, podroby, mięso. Po czasie uzupełnienie niedoborów pozwoli pozbyć się uczucia zmęczenia.

 

Brak żelaza w organizmie

Bardzo często okazuje się, że powodem zmęczenia jest brak żelaza. Brak żelaza pojawia się w szczególności wśród kobiet mających intensywne miesiączki, a także często odchudzających się. Żelazo jest składnikiem hemoglobiny, która jak wiadomo transportuje tlen w organizmie. Niewystarczające ilości żelaza powodują niedotlenienie organizmu. Brak żelaza objawia się właśnie w postaci częstego zmęczenia, szybkiego marznięcia, brakiem koncentracji. Naturalna suplementacja żelaza to posiłki w postaci: drobiu, wątróbki, mięsa wołowego, zielonych warzyw, orzechów. W celu poprawy przyswajalności żelaza należy spożywać wskazane powyżej dania wraz z produktami bogatymi w witaminę C.

 

Cukier

Jak się okazuje uczucie zmęczenia może być spowodowane również przez cukier. Cukier prosty spożywany w postaci cukierków, dżemów, ciast, ciasteczek, batoników, wafelków – bardzo szybko podnosi poziom glukozy we krwi. W związku z tą sytuacją na chwilę czujemy się znacznie lepiej, ponieważ otrzymaliśmy zastrzyk energii. Jednakże nasza trzustka na wysoki poziom glukozy we krwi reaguje bardzo szybko produkcją insuliny. W konsekwencji po chwili znów odczuwamy osłabienie. Żeby uniknąć wskazanych sytuacji należy zastąpić wskazane wyżej cukry, cukrami złożonymi. Cukry złożone możemy znaleźć w np. kaszach, ciemnym pieczywie, pełnoziarnistym makaronie.

 

Jakie choroby wiążą się ze zmęczeniem?

Zmęczenie to również objaw poważnych chorób. Jedną z nich jest Hashimoto, która polega na tym, że układ odpornościowy atakuje komórki tarczycy. Wówczas odczuwamy ciągłe zmęczenie, osłabienie, a także przygnębienie. Nasza skóra staje się sucha i szorstka. Bardzo często narzekamy również na uczucie zimna. Spadek energii wiąże się także z anemią. To niedokrwistość, która oznacza niską zawartość hemoglobiny w organizmie. Inne objawy anemii to np. wypadanie włosów, bladość śluzówek oraz kołatanie serca. Poważne choroby, które wiążą się z ciągłym uczuciem zmęczenia to np. bezdech senny, POCHP, zapalenie mięśnia sercowego, cukrzyca typu 2, alergia, mononukleoza, zespół przewlekłego zmęczenia. W takich sytuacjach należy być pod stałą opieką lekarzy. Warto zaznaczyć również, że uczucie zmęczenia bywa także sygnałem depresji. Żadnej z wskazanych chorób nie należy lekceważyć.