W miniony czwartek, tuż po godzinie szóstej rano, strażacy z Przemyśla otrzymali alarm o pożarze. Miejsce zdarzenia było precyzyjnie określone – płonęła brama na obszarze Parku Lubomirskich, przy ulicy Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. Na miejsce natychmiast skierowano dwie jednostki. Ogień strawił drewniane części konstrukcji.

W bliskim sąsiedztwie miejsca zagrożenia położona jest rezydencja Lubomirskich. Zespół pałacowy i folwarczny został wzniesiony w latach 1885-1887 na życzenie księcia Hieronima Adama Lubomirskiego. Projektantem był Maksymilian Nitsch. W dniu 13 czerwca 2006 roku, teren pałacowy stał się siedzibą Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej (obecnie Państwowe Akademie Nauk Stosowanych) w Przemyślu. Zabytkowy spichlerz przekształcono w nowoczesną bibliotekę, a wiele budynków parkowych zostało przekazane pod zarządzanie wydziałów uczelni. Odrestaurowana została również brama wjazdowa na teren parku, wykonana w stylu neogotyckim.

Jednak obecnie ta sama brama jest w opłakanym stanie, a jej wnętrze jest zapełnione łatwopalnymi odpadami. Zabytkowy obiekt jest zapisany w gminnym i wojewódzkim rejestru zabytków, a ponadto znajduje się na terenie chronionym jako zabytek.