Planowana realizacja Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) znalazła silne poparcie ze strony Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Jak informuje doradca prezydenta, Łukasz Rzepecki, Andrzej Duda będzie aktywnie wspierać projekt i w najbliższym czasie odbędą się spotkania na ten temat z rządem. Ponadto, Rzepecki zakomunikował, że już wkrótce w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie eksperckie ws. CPK.

Rzepecki zapewnił, że realizacja CPK jest dla prezydenta priorytetem, a szczególnie zależy mu na wzmocnieniu komponentów kolejowego i militarnego portu. Doradca prezydenta podkreślił także, że Andrzej Duda oczekuje konkretnych informacji na temat postępów w tym projekcie.

Pałac Prezydencki wyraził również pozytywne opinie na temat decyzji premiera i rządu dotyczącej CPK, co jest oznaką zmiany nastawienia w porównaniu do jesiennej kampanii wyborczej, kiedy to padły deklaracje, że „CPK nie będzie”.

Już wcześniej głos ws. CPK zabrał Mieszko Pawlak, minister w kancelarii prezydenta. Zapowiedział on kolejne rozmowy na temat realizacji projektu z rządem, jednak także wyraził pewne zastrzeżenia, twierdząc, że nie wszystkie informacje przekazane przez rząd napawają optymizmem.

Pawlak podkreślił swoje obawy dotyczące proponowanych zmian w projekcie CPK. Według niego największy niepokój budzi ograniczenie możliwości transportu międzynarodowego w porównaniu do pierwotnego planu.