Biorąc pod uwagę doniesienia agencji Reuters, Prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego, w swoim najnowszym posunięciu, złożył wniosek o wydanie nakazów aresztowania dla premiera Izraela – Benjamina Netanjahu oraz ministra obrony tego kraju – Joawa Galanta. Powód? Są podejrzewani o wymierzenie wymiaru sprawiedliwości zbrodniom wojennym, które miały miejsce w Strefie Gazy.

W poniedziałek, biuro prokuratora Międzynarodowego Trybunału Karnego podjęło decyzję o wdrożeniu procedury aresztowania trzech wysokich rangą liderów Hamasu. Wszystko to za sprawą ich przypuszczalnych działań związanych z atakami na Izrael , które miały miejsce 7 października , jak również za ich domniemaną odpowiedzialność za zbrodnie wojenne i przestępstwa przeciwko ludzkości.

Karim Khan, który został cytowany przez agencję prasową AP, wyraził swoje przekonanie, iż zarówno premier Izraela Benjamin Netanjahu, minister obrony Joaw Galant, jak i liderzy Hamasu – Jahja Sinwar, Mohammed Deif oraz Ismail Hanije – są odpowiedzialni za zbrodnie wojenne oraz przestępstwa przeciwko ludzkości, które miały miejsce zarówno w Izraelu, jak i Strefie Gazy.