Zgodnie z publikacją w „Dzienniku Gazety Prawnej”, zdaje się, że polski rząd nie porzucił całkowicie sprawy, którą prowadzi Europejska Prokuratura, dotyczącej potencjalnych nieprawidłowości podczas zakupów szczepionek na koronawirusa przez Komisję Europejską. Zgodnie z informacjami zawartymi w publikacji, problem ten stał się częścią rywalizacji o dominację w Brukseli i stanowi element strategii dyplomatycznej premiera Donalda Tuska.

Publikacja „Dziennik Gazeta Prawna” podaje, że 17 maja odbyło się tajne przesłuchanie w sali sądowej w belgijskim mieście Liege, podczas którego omawiano kwestię potencjalnych nieprawidłowości związanych z zakupem szczepionek przeciwko COVID-19 przez organy europejskie. Jak przypomniał dziennik, Polska zdecydowała się dołączyć do tej skargi w zeszłym roku, lecz niespodziewanie wycofała się z niej na początku bieżącego roku. Według interpretacji „DGP”, decyzja ta była motywowana potrzebą łagodzenia napięć między Polską a Unią Europejską i uzyskania pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

Według informacji przekazanych przez gazetę, decyzja o wycofaniu się z tego procesu została podjęta na wniosek gabinetu premiera. Zgodnie z doniesieniami, list dotyczący tej kwestii został wysłany do Ministerstwa Zdrowia, które następnie przekazało go dalej do Brukseli.