Centralne Biuro Antykorupcyjne podjęło działania w ramach śledztwa skupiającego się na zarzutach korupcyjnych związanych z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Efektem operacji jest zatrzymanie siedmiu osób, wśród których znalazł się Ryszard S., brat byłego zastępcy ministra Jarosława Sellina. Sellin odniósł się już do tej sprawy za pośrednictwem publicznego oświadczenia.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Prokuraturę Krajową, to na jej polecenie funkcjonariusze CBA przeprowadzili akcję zatrzymania. Siedem osób zostało w ten sposób objętych śledztwem, którego głównym tematem są podejrzenia o korzystanie z wpływów w Ministerstwie Kultury oraz innych czynach o charakterze korupcyjnym.

Wszyscy zatrzymani zostali już postawieni przed obliczem wymiaru sprawiedliwości, gdzie usłyszeli zarzuty dotyczące nadużywania wpływów, przyjmowania i udzielania odpłatnej protekcji oraz przyjęcia obietnicy korzyści majątkowej. W przypadku Ryszarda S., sąd zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Według ustaleń śledczych, Ryszard S. jest podejrzany o działanie na niekorzyść publicznego interesu poprzez angażowanie się w nielegalne praktyki mające na celu wpływanie na decyzje Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury – Generalnego Konserwatora Zabytków. Zarzuty te wynikają z planowanej inwestycji w Międzyzdrojach, gdzie S., w zamian za obiecane korzyści majątkowe i bezpłatne zakwaterowanie w hotelu, miał wywierać wpływ na decyzje urzędników.

Dodatkowo, prokuratorzy twierdzą, że S. współdziałając z Maciejem K. przyjął obietnicę korzyści majątkowej za pomoc w pozyskaniu dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację programu Ochrona Zabytków 2023.