Słynne powiedzenie mówi, że „sport to zdrowie”. Potwierdzają to lekarze, którzy wskazują, że aktywność fizyczna ma dobroczynny wpływ na organizm człowieka niezależnie od wieku.

Sport poprawia samopoczucie i zdrowie i jest niezbędny aby móc się odpowiednio się rozwijać. W tym tekście wskazujemy dlaczego warto uprawiać sport każdego dnia.

Dlaczego warto uprawiać sport?

Medycyna od samego początku wskazywała na związek między aktywnością fizyczną a dobrym samopoczuciem i zdrowiem oraz długością życia. Już Hipokrates mówił, że „ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale żaden lek nie zastąpi ruchu”. Już niewielka aktywność fizyczna w postaci regularnych spacerów lub ćwiczeń wykonywanych w domu ma pozytywny wpływ zarówno na sylwetkę, jak również na zdrowie.

Ale, niezależnie od tego jaką formę aktywności fizycznej się wybierze, czy będzie to np. joga, bieganie, siłownia, fitness czy cokolwiek innego, to zawsze można liczyć na mnóstwo pozytywnych efektów zdrowotnych. Zalicza się do nich przede wszystkim większą wytrzymałość organizmu, lepszą kondycję, wzmocnienie mięśnia sercowego, a także poprawę funkcji metabolicznych, a nawet lepszą pracę mózgu, co potwierdzają badania naukowe.

Jedną z najważniejszych korzyści, jaką zapewnia codzienny ruch jest mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na szereg chorób, wynikających ze zbyt niskiej aktywności fizycznej.

Czemu mówimy sport to zdrowie?

  • Regularnie uprawiany sport obniża poziom cukru we krwi;
  • Treningi regulują przemianę materii i ułatwia zachowanie szczupłej sylwetki;
  • Aktywny tryb życia to ograniczenie ryzyka powstania zaburzeń sercowo-naczyniowych;
  • Sport wzmacnia również system immunologiczny.

Najlepszym dowodem na to, że ruch wpływa pozytywnie na zdrowie są opinie osób, które ćwiczą regularnie i mogą pochwalić się nie tylko prawidłowym funkcjonowaniem organizmu, ale też dobrą kondycją i nienaganną sylwetką. Lekarze i dietetycy podkreślają, że uprawianie sportu pomaga zwalczyć nadwagę i otyłość, które obecnie są poważnym problemem z jakim zmaga się większość państw. Jest to ważna kwestia, ponieważ zbyt duża masa ciała jest bezpośrednią przyczyną wystąpienia wielu chorób i może prowadzić np. do cukrzycy, a nawet zawału serca.

Przeprowadzone badania dowiodły, że osoby, które regularnie ćwiczą są dwa razy mniej podatne na choroby układu kardiologicznego od tych, które nie uprawiają sportu. Regularna aktywność fizyczna jest też podstawowym zaleceniem w przypadku osób znajdujących się w grupie ryzyka zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Także osoby, które już chorują na cukrzycę powinny dbać o regularne uprawianie sportu, ponieważ ruch pomaga w wyrównaniu stężenia cukru we krwi.

Ciekawostką jest fakt, że obecnie trwają badania, które mają potwierdzić wpływ aktywności fizycznej na zmniejszenie ryzyka zachorowania na nowotwory piersi, jelita grubego i płuc, które są jednymi z najczęściej występujących obecnie nowotworów na świecie.

Czego może nauczyć nas sport?

Jak wskazano wyżej, sport wywiera ogromny wpływ na człowieka w zakresie korzyści zdrowotnych. Ma również wpływ na rozwój cech psychicznych, co wynika z nauki rywalizacji i pragnienia bycia lepszym. Jest to w sposób naturalny związane ze sportem, a dążenie do zwycięstwa i obawa przed niepowodzeniem powodują napięcie emocjonalne, dzięki któremu możliwa jest zdrowa rywalizacja.

W literaturze wskazuje się na różne rodzaje sportu i różnice pomiędzy rywalizacją w tych kategoriach. Niezależnie jednak od tego, czy zawodnik chce osiągnąć najlepsze wyniki i zwyciężyć, czy też dąży do utrzymania jak najwyższego poziomu sprawności fizycznej psychicznej – zawsze ma to pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i wygląd. Kwestię tę omawia szerzej dziedzina jaką jest psychologia sportu, czyli część nauki o sporcie, która obejmuje m.in. sposób zachowania się sportowca w czasie aktywności fizycznej i wyjaśnia wszelkie zjawiska związane ze sportem i sposoby radzenia sobie z emocjami – zwłaszcza tymi trudniejszymi, takimi jak sportowa rywalizacja. W pozytywnym znaczeniu daje ona szereg pozytywnych korzyści, ponieważ osoby, które regularnie uprawiają sport wykazują się wysokim poczuciem kontroli, potrafią dużo od ciebie wymagać, wierzą w swoje możliwości i cechuje je wyższy poziom aspiracji w porównaniu do osób, które na co dzień nie uprawiają sportu.

Cechą charakterystyczną dla sportowców jest również większa skłonność do wytrzymałości, ponieważ rywalizacja sportowa sama w sobie jest bolcem do działania, do tworzenia poczucia więzi, budowania tożsamości w obrębie grupy i stanowi przedmiot inspiracji wielu innych dziedzin twórczych, w tym literatury, poezji czy malarstwa.

Jakie są korzyści ze sportu? – 7 ważnych powodów dla których warto zachować aktywność fizyczną

Sport ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie i można wskazać wiele powodów dla których warto zachować aktywność fizyczną każdego dnia. Oto one:

  1. Regularne uprawianie sportu poprawia nastrój

Badania naukowe dowiodły, że w trakcie ćwiczeń fizycznych wzrasta produkcja tzw. hormonów szczęścia, czyli endorfin, które wytwarzane są w przysadce mózgowej. W efekcie człowiek czuje się lepiej, poprawia się nastrój i samopoczucie.

  1. Regularna aktywność fizyczna podnosi samoocenę

Osoby, który regularnie uprawiają sport cechują się wyższą samooceną, co wiąże się z poprawą wyglądu i sylwetki. Ma to również związek z większą wiarą we własne możliwości – dzięki nauce sportowej rywalizacji i osiąganiu zakładanych celów. W pozytywny sposób przekłada się to również na samoocenę w codziennym życiu, pracy, szkole i otoczeniu.

  1. Regularna aktywność fizyczna poprawia pracę mózgu i ma pozytywny wpływ na naukę, pamięć i koncentrację

W trakcie aktywności fizycznej mózg człowieka jest znacznie lepiej ukrwiony i odżywiony, ponieważ wzrasta ekspresja białka BDNF. Odpowiada ono za regulowanie pracy neuroprzekaźników i sygnałów między komórkami nerwowymi. W efekcie znacząco poprawia się praca całego układu nerwowego, co objawia się lepszą koncentracją, pamięcią i zdolnością szybszego i łatwiejszego uczenia się.

  1. Aktywność fizyczna wpływa na zdrowie psychiczne

Regularne uprawianie sportu zwiększa produkcję endorfin – jak wskazano wyżej, ale ma też wpływ na redukcję stresu i lęku. Dlatego sport polecany jest zwłaszcza osobom, które na co dzień wykonują stresującą pracę.

  1. Regularna aktywność fizyczna poprawia sprawność, wytrzymałość oraz elastyczność ciała

Uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na wzmocnienie wszystkich mięśni ciała i poprawę wydolność narządów wewnętrznych. Dzięki temu zwiększa się ogólna wytrzymałość organizmu.

  1. Sport ma dobroczynny wpływ na pracę systemu immunologicznego

Podczas uprawiania sportu w organizmie człowieka poziom kortyzolu jest niski, co przeciwdziała stresowi i ma pozytywny wpływ na układ immunologiczny. W pośredni sposób wynika to również z lepszej pracy serca, do której przyczynia się aktywność fizyczna.

  1. Uprawianie sportu poprawia wygląd

Ruch wpływa na poprawę proporcji sylwetki, a także napięcie i kondycję skóry. W efekcie sportowcy zachowują młody i zdrowy wygląd znacznie dłużej niż osoby które nie ćwiczę regularnie, a ponadto ograniczają ryzyko wystąpienia wielu chorób, które prowadzą do przedwczesnej śmierci.

Nie ulega wątpliwości, że aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na zachowanie zdrowia, kondycji i pięknej sylwetki na wiele lat. Jest też w stanie chronić przed wystąpieniem wielu chorób lub też zmniejszyć objawy w przypadku już istniejących. Warto jednak pamiętać, że podczas uprawiania sportu istotne znaczenie ma bezpieczeństwo. Dlatego wszelkie ćwiczenia należy wykonywać pod okiem trenerów i osób odpowiednio wykwalifikowanych, które są w stanie pokazać w jaki sposób zachować prawidłową postawę ciała – tak aby aktywność fizyczna przynosiła oczekiwane efekty.

Dlaczego warto uprawiać sport? – podsumowanie

Tak często, jak to jest możliwe, warto też wykonywać ćwiczenia na świeżym powietrzu, np. biegając na terenach zielonych, oddalonych od ruchliwych dróg, po których przemieszczają się pojazdy spalinowe. Stosując się do tych zasad można zachować dobrą kondycję na długie lata.