Po wielu rozważaniach, ministerstwa rolnictwa Ukrainy i Słowacji doszły do porozumienia w sprawie wprowadzenia systemu licencji na handel produktami zbożowymi. Decyzja ta, podjęta w czwartek, ma na celu umożliwienie zniesienia przez Słowację embarga na import zboża z Ukrainy. Równocześnie, ukraińska administracja wyraziła zgodę na zawieszenie swojej skargi do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji – tak wynika z informacji przekazanych przez Reuters.

Wcześniej Ukraina zgłosiła podobną skargę do WTO przeciwko Polsce. Nietrudno jest zauważyć, że embargo na ukraińskie zboże jest źródłem napięć między tymi krajami.

Słowacki resort rolnictwa zapewnił media, że ograniczenia dotyczące ukraińskiego ziarna zostaną zniesione po wprowadzeniu systemu licencyjnego.

Z kolei prezydent Słowacji, Zuzana Czaputova, w swojej nocnej deklaracji odnoszącej się do omawianego embarga powiedziała: „Zawsze byliśmy i zawsze będziemy konsekwentni, zarówno w kwestii popierania Ukrainy, jak i ochrony naszych narodowych interesów. To jest całkowicie normalne i naturalne”.

Począwszy od maja, na mocy decyzji Komisji Europejskiej wprowadzono zakaz importu pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika z Ukrainy do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji. Decyzja ta była wynikiem uzgodnień pomiędzy Komisją a wymienionymi krajami dotyczących produktów rolno-spożywczych pochodzących z Ukrainy. Początkowo zakaz obowiązywał do 5 czerwca, ale został przedłużony do połowy września.