Zdrowe, zadbane włosy mogą być istotnym atrybutem urody. Coraz więcej osób docenia możliwości, jakie niesie ze sobą prawidłowa ich pielęgnacja.

Nie brakuje również prawdziwych „włosomaniaczek”, które pielęgnacji fryzury są w stanie poświęcić naprawdę mnóstwo swojego czasu i uwagi. Coraz częściej w odniesieniu do ich nastawienia i stosowanych praktyk używany bywa termin włosing. Czym dokładnie jest włosing i jakie są podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji włosów? Co zrobić, aby mieć piękne, zdrowe włosy?

Skąd wziął się termin włosing i co oznacza?

Autorka zyskującego coraz większą popularność terminu włosing jest Agnieszka Niedziałek, znana osobom interesującym się świadomym dbaniem o siebie, a zwłaszcza o swoje włosy, jako Instagramowa influencerka, YouTuberka oraz autorka książki „Robię Włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy”. Tytuł  publikacji wyjaśnia właściwie, czym jest włosing. To świadoma, a jednocześnie skuteczna, pielęgnacja włosów.

Na czym polega ta świadomość? Zdaniem Niedziałek, najważniejsze jest dokładne poznanie potrzeb swoich włosów, ich preferencji oraz składów dostępnych na rynku preparatów pielęgnacyjnych i ich umiejętne dopasowanie.

Włosing – podstawą jest rozpoznanie potrzeb własnych włosów

Włosing to jednak nie tylko kupowanie i stosowanie odpowiednich kosmetyków i preparatów do pielęgnacji włosów. To również większa wiedza na temat budowy włosów, czynników, mogących okazać się dla nich zagrożeniem oraz świadomość procesów zachodzących we włóknach włosowych podczas rozmaitych zabiegów, zarówno pielęgnacyjnych, jak i stylizacji. Wiedza ta prowadzi do tworzenia całych procedur pielęgnacji włosów.

Jak nakładać odżywkę jak włosomaniaczka?

Początkowo termin włosing stosowany był do specyficznego sposobu nakładania odzywki na włosy. Jak to zrobić?

  1. Po pierwsze – wybieramy odżywkę zgodną z potrzebami naszych włosów (nawilżającą, poprawiającą skręt, wygładzającą).
  2. W zależności od własnych preferencji, dodajemy do niej dodatkowe składniki (np. kilka kropel jedwabiu naturalnego, olejki eteryczne, witaminę E).
  3. Odżywkę nakładamy na włosy, rozprowadzamy dokładnie i przykrywamy czepkiem kąpielowym.
  4. Dla wzmocnienia efektu, możemy delikatnie ogrzać włosy pod czepkiem za pomocą strumienia ciepłego powietrza z suszarki.
  5. Po upływie ok. pół godziny, włosy spłukujemy, owijamy ręcznikiem do wchłonięcia nadmiaru wody i pozwalamy wyschnąć na powietrzu.

Nietrudno zauważyć, że  jest to sposób odmienny od sugerowanego przez większość producentów. Dzięki dłuższemu czasowi oddziaływania odżywki efekty zabiegu są jednak spektakularne.

Na czym polega świadoma pielęgnacja włosów?

Wszystkie włosomaniaczki, skupione w internetowej grupie zwolenniczek włosingu, mają jeden podstawowy cel – świadomą pielęgnację, przynoszącą efekt w postaci pięknych, lśniących i co najważniejsze zdrowych włosów. Stylizacja jest kwestią drugorzędną. Główny nacisk kładzie się na wydobycie naturalnego piękna włosów i naprawę ewentualnych szkód, wyrządzonych przez błędy pielęgnacyjne, grzeszki  w czasie stylizacji lub czynniki środowiskowe.

Jak rozpocząć świadomą pielęgnację włosów? – 2 kluczowe elementy

  • Dokładne poznanie rodzaju swoich włosów i ich potrzeb pielęgnacyjnych.

Zrozumienie, jak rodzaj włosów łączy się z konkretnymi potrzebami. Większość osób w naszej strefie klimatycznej ma włosy o średniej grubości i średniej porowatości. Nie znaczy to jednak, że wszyscy jesteśmy tacy sami. Przeciwnie, każde włosy są inne, a porowatość może ulegać zmianom w związku ze stosowanymi zabiegami fryzjerskimi i codziennymi przyzwyczajeniami, związanymi ze sposobem czesania, noszeniem czapki, korzystaniem z suszarki.

  • Ustalenie, czy włosy wykazują jakieś objawy, wymagające pilnej interwencji.

Czy na skórze głowy występuje łupież, czy jest skłonna do podrażnień lub łojotoku? A może włosy są suche i łamliwe, albo puszą się nadmiernie w wilgotnym otoczeniu?

Jeśli określenie faktycznego stanu włosów we własnym zakresie wydaje się zbyt trudne, warto odwiedzić specjalistę od włosów – trychologa. Po zdobyciu rzetelnej diagnozy ich stanu, łatwiej jest zastosować środki i metody, które sprawią, że pielęgnacja będzie świadoma, skuteczna i da w rezultacie zdrowe włosy.

Czego unikać, żeby mieć zdrowe włosy?

Zdrowe włosy to wypadkowa prawidłowej pielęgnacji oraz unikania czynników, które mogłyby im zaszkodzić. Jakie czynniki szkodzą zatem zdrowiu i urodzie włosów?

Należy uświadomić sobie, że włosy są rodzajem bardzo delikatnego włókna. Wszystko to, co zaszkodziłoby delikatnej, jedwabnej bluzce, im również zaszkodzi. W pierwszej kolejności należy uważać więc na wszelkie czynniki, mogące doprowadzić do uszkodzeń mechanicznych, takich jak:

  • zbyt silne pocieranie ręcznikiem włosów po umyciu,
  • związywanie w kucyki i końskie ogony gumką, która włosy łamie i wyrywa,
  • nieodpowiednie szczotki i grzebienie, o rozstawie ząbków niedostosowanym do tekstury i rodzaju włosa (na przykład zbyt gęsty grzebień w przypadku naturalnie kręconych włosów),
  • przypalanie prostownicą lub lokówką, silny nawiew bardzo gorącego powietrza z suszarki, a do tego brak produktu chroniącego przed działaniem wysokich temperatur? Takiego połączenia nie zniosłyby dobrze żadne naturalne, delikatne włókna.

Jakie metody pozwolą uniknąć uszkodzeń włosów?

Niekiedy ryzyku, jakie niosą dla włosów czynniki zewnętrzne, łatwo przeciwdziałać. Warto pamiętać o takich kwestiach, jak:

Prawidłowy sposób mycia włosów

Włosy nie lubią wylewania szamponu wprost z butelki – należy go najpierw rozwodnić i spienić, dopiero później nanieść na włosy.

Regularne stosowanie odżywki, po każdym myciu włosów

Wiele osób zapomina o stosowaniu odżywek, a każdy, nawet najlepszy szampon rozchyla łuski włosowe, które bez zastosowania odżywki zostają w takim położeniu, sprawiając, że włosy stają się szorstkie i pozbawione blasku.

Używanie kosmetyków, które nie obciążają włosów

Włosy nie lubią zbyt ciężkich, obciążających je kosmetyków. Nawet najlepsza odżywka, maska czy serum, jeśli nie zostanie dopasowana do kondycji i rodzaju włosów, może je nadmiernie obciążyć i sprawić, że całkiem oklapną. Tak jest na przykład wtedy, kiedy na cienkie, delikatne włosy nałoży się preparat do włosów zniszczonych i przesuszonych.

Ochrona włosów przez warunkami atmosferycznymi i zapyleniem

Włosom  szkodzi smog i dym papierosowy, pyłki roślin i inne zanieczyszczania w środowisku, w którym przebywamy.  Niekorzystny wpływ na ich kondycję mają silne wiatry, deszcz, ale i nadmierne działanie promieni słonecznych. Rozwiązaniem może być używanie nakrycia głowy. Dzięki czapce zimą i kapeluszowi latem włosy naprawdę mogą wyglądać dużo lepiej.

Jakie są najlepsze produkty do włosingu?

Włosing to również stosowanie do pielęgnacji włosów kosmetyków i produktów odżywczych o bezpiecznym, sprawdzonym składzie, zawierające substancje czynne pochodzenia naturalnego, za to bez parabenów i SLS.  Związki te niepotrzebnie obciążają włosy, mogą mieć też działanie drażniące i niekorzystnie wpływać na naturalną barierę lipidową skóry.

Nie znaczy to jednak wcale, że włosing wymaga zakupów wielkiej ilości kosmetyków, kosztujących fortunę.  Do świadomej pielęgnacji włosów wykorzystać można wiele substancji, z których korzystamy na co dzień, najczęściej w kuchni.

Polecane są zwłaszcza:

  • zabiegi laminacji włosów za pomocą galaretki żelatynowej, nadające włosom niemal lustrzany blask;
  • olejowanie, z wykorzystaniem dostępnych w domu tłuszczów roślinnych – oliwy, oleju z czarnuszki czy lnianego, nawilżające, odżywiające i wygładzające włosy;
  • mycie włosów z wykorzystaniem pełnoziarnistej mąki żytniej, nadające włosom niespotykaną objętość.
  • maseczki odżywcze z mieszanki oliwy, miodu, jajek czy soku z cytryny.

Ważne, aby przed rozpoczęciem kuracji naturalnymi środkami zapoznać się ze wskazaniami dla konkretnych maseczek i upewnić się, że to właśnie tego potrzebują nasze włosy. Należy też pamiętać, że właściwe kosmetyki to nie wszystko. We włosingu ogromną rolę odgrywa wybór odpowiedniej szczotki.

Czy zdrowe włosy wymagają specjalnych zabiegów?

Czy zdrowe włosy wymagają specjalnych zabiegów upiększających, odżywczych, stylizacyjnych? Odpowiedź na tak postawione pytanie wcale nie jest jednoznaczna. Zdrowe włosy są piękne, jednak żyjemy w środowisku pełnym czynników o działaniu potencjalnie szkodliwym.  Nawet najzdrowsze włosy potrzebują pewnej ochrony.

Zimą czy w czasie dużego zanieczyszczenia powietrza wystarczającym zabiegiem pielęgnacyjnym może być więc zakładanie odpowiedniej czapki. Zwykle jednak przebywamy w pomieszczeniach ogrzewanych lub klimatyzowanych, przez co nasze włosy staja się podatne na przesuszenie i wymagają nakładania produktów nawilżających. Włosy, które zaczynają się puszyć i wydają się zbyt suche, mogą natomiast potrzebować zabiegu laminacji lub olejowania, a typowe produkty nawilżające z gliceryną tylko spotęgują problem puszenia się…

Włosing – skąd czerpać wiedzę?

Włosomaniaczki poświęcają swoim włosom mnóstwo czasu i uwagi i zapewne po części wynika to z ich zamiłowania do samodzielnego wykonywania wszystkich tych czynności. Zdrowe włosy mogą nie wymagać kilku godzin uwagi tygodniowo. Warto jednak pamiętać o odżywce po myciu, o prawidłowej technice suszenia i o tym, by wybrać właściwe akcesoria do czesania, upinania czy stylizacji.

Wydaje się więc, że włosing wymaga nie tylko czasu i zaangażowania, ale również rzetelnej, rozległej wiedzy na temat pielęgnacji włosów i troski o to, by rzeczywiście były zdrowe. Prawdziwą kopalnią wiedzy może być wymieniona wcześniej książka oraz materiały na stronach internetowych i grupach tematycznych prowadzonych przez włosomaniaczki. Tam też znaleźć można odpowiedzi na nurtujące nas pytania w zakresie świadomej pielęgnacji włosów od osób, które w tej dziedzinie mają już naprawdę spore doświadczenie.