Przez pandemię i utrudniony dostęp do lekarzy, drastycznie wzrosła ilość poważnie chorych osób. U wielu z nich wykrywa się obecnie raka w zaawansowanym stadium. Wszystko przez zdecydowanie mniej wykonywanych badań profilaktycznych. Wciąż mało pacjentów regularnie się bada, a jak wiadomo, im szybciej wykryta choroba, tym łatwiej ją leczyć. Już niedługo możemy doczekać się niesamowitej, innowacyjnej metody wykrywania raka piersi we wczesnym stadium. Wszystko to za sprawą naukowców z Krakowa.

Sztuczna inteligencja pomocna w wykrywaniu raka

Współpraca krakowskich inżynierów, lekarzy i naukowców zaowocowała innowacyjną metodą wykrywania raka piersi w bardzo wczesnym stadium. Nowa metoda opiera się o wykorzystywanie sztucznej inteligencji. Naukowcy nazwali ją Ailis. Co ciekawe, będzie umożliwiać wykrywanie już powstałych zmian, a także będzie wskazywać predyspozycje do zachorowania na raka. Wszystko dzięki nowoczesnemu urządzeniu, które przeprowadza badanie. Cały proces trwa 4 minuty, polega na bezbolesnym i bezkontaktowym badaniu piersi. Na podstawie tego badania, sztuczna inteligencja przeprowadza wnikliwą analizę. Po około 10 minutach pojawiają się dokładne wyniki. Metoda wykrywa wszelkie, niepokojące zmiany w obrębie piersi. Analizuje też na ile to możliwe, że kobieta w ciągu najbliższych miesięcy lub lat zachoruje na raka piersi. Badania nad tą metodą trwały 7 lat, a oficjalna premiera efektów badań ma się odbyć w przyszłym roku w Dubaju. Co ważne, ta metoda w przeciwieństwie do mammografi nie wykorzystuje promieniowania, więc jest w pełni bezpieczna.

Wczesne wykrycie choroby gwarancją wyleczenia?

Jak pokazują statystyki, nowotwór piersi to najczęściej występująca choroba nowotworowa u kobiet. Co roku, chorobę tę rozpoznaje się u 20 tysięcy kobiet w Polsce. Niestety bardzo często wykrywa się ją zdecydowanie za późno. Nowotwory piersi stanowią około 23% wszystkich zachorowań na raka w Polsce. Aż 14% kobiet umiera z powodu tej choroby. Przede wszystkim nowotwór piersi zagraża osobom po 50. roku życia. Absolutnie nie powinniśmy zapominać o badaniach profilaktycznych, które często mogą uratować nam życie. Nowotwór piersi wykryty w początkowym stadium jest najczęściej uleczalny w 100%. Kobiety powyżej 25 roku życia powinny regularnie wykonywać badanie ultrasonograficzne piersi. Natomiast kobiety po 50. roku życia powinny robić mammografię przynajmniej raz na dwa lata. Szczególnie muszą uważać na siebie te panie, które w swojej rodzinie miały przypadki zachorowań na tę chorobę.