Osoby, które dopiero zapoznają się ze światem komputerów, sprzętu i cyfrowej techniki mogą mieć drobne kłopoty z rozróżnianiem nazewnictwa. Dziś przyjrzymy się temu, czym jest procesor i za jakie zadania odpowiada. Procesor po angielsku jest nazywany skrótem CPU od nazwy centralnej jednostki obliczeniowej.

Zachęcamy również do przeczytania wpisu, w którym wyjaśniamy działanie kart graficznych https://o.pl/za-co-odpowiada-karta-graficzna-w-komputerze/

Czym tak właściwie jest procesor komputerowy?

Procesor jest niezwykle istotnym elementem układu komputerowego. Zazwyczaj stawiamy go na drugim miejscu zaraz po karcie graficznej. Procesory mają kluczowe znaczenie w tym, w jaki sposób będzie funkcjonowała reszta podzespołów, dlatego nie jest produktem, na którym należy oszczędzać podczas składania komputera. Pamiętajmy również o tym, że procesor to element do przetwarzania danych. Działa jedynie wtedy, gdy inne komponenty wysyłają do niego jakiś rodzaj danych. Procesory nie działają autonomicznie, są jedynie częścią całego układu.

Procesor składa się z układu krzemowego, który tworzy gniazdo do przesyłania danych. Procesory są umieszczane bezpośrednio na płycie głównej komputera i z niej pobierają zasilanie. Posiada swoją własną pamięć podręczna, w której zachowuje podstawowe informacje.

Na każdym układzie procesora znajdują się miliardy tranzystorów o mikroskopijnej wielkości. Tranzystory są wykorzystywane do obsługi obliczeń niezbędnych podczas uruchamiania różnych programów komputerowych. Działają na zasadzie bramek zachowujących lub przepuszczających dalej informacje. W układzie binarnym komputera układ krzemowy umieszczony na procesorze przesyła jedynki oraz zera, czyli innymi słowa zamyka lub otwiera procesy na komputerze.

Największym postępem technologicznym jest zmniejszanie rozmiarów tranzystorów zawartych w procesorach przy równoczesnym zachowaniu tej samej mocy obliczeniowej. Dlatego dzisiejsze procesory mają ogromną moc przetwarzania danych, a pomimo tego są coraz mniejsze.

Niektóre firmy, takie jak Intel i AMD oferują procesory z dedykowanymi układami graficznymi. Oznacza to, że karta graficzna zostaje wówczas scalona z procesorem, aby cały układ pobierał mniej prądu i zajmował jeszcze mniej miejsca.

Za co tak właściwie odpowiada procesor komputerowy?

Procesor pobiera informacje z programu, który uruchamiamy lub zamykamy i zapisuje informacje o nim w pamięci podręcznej. Następnie dzieli cały proces na trzy etapy. Pobiera informacje, dekoduje je i zasięga do pamięci RAM, aby obsłużyć aktualny proces wybrany na komputerze lub innym urządzeniu.

Działanie to można porównać do obliczeń arytmetycznych. Wszystko w podręcznej pamięci komputerowej jest reprezentowane przez liczby, ponieważ komputer działa na podstawie systemu zero-jedynkowego. Dlatego każde urządzenie elektroniczne jak laptop, komputer, tablet, telefon i tym podobne potrzebują swojego własnego procesora do obliczeń.

Procesor możemy porównać do dyrygenta, który przekazuje informacje do pozostałych podzespołów i wydaje im polecenia dotyczące tego, co mają w danym momencie zrobić.

Rdzenie w procesorach komputerowych

W dawnych czasach procesory składały się z jednego głównego rdzenia do przetwarzania danych. Dziś najnowsze procesory mają nawet kilka lub kilkanaście rdzeni. Więcej rdzeni procesora sprawia, że komponent może obsługiwać znacznie więcej działań w tym samym czasie. Przykładowo ośmiordzeniowy procesor z serii Intel Core i9 może obsłużyć kilkanaście procesów równocześnie.

Niektóre procesory zostały także stworzone z myślą o byciu wielowątkowym urządzeniem. Oznacza to, że rdzeń procesora może obsługiwać więcej niż jedną linię wykonawczą. Niestety podzielone rdzenie nie są już tak wydajne, ponieważ rozdzielają moc obliczeniową głównego rdzenia procesora na kilka mniejszych. Mimo wszystko mogą pomóc użytkownikom w obsługiwaniu wielozadaniowych operacji, które nie wymagają dużych zasobów podczas obsługi.

Kolejnym elementem istotnym w procesie działania procesora jest prędkość jego zegara. Szybkość działania zegara danego procesora jest wyrażana w gigahercach (GHz). Ta liczba pokazuje nam, jak wiele instrukcji dany model procesora może odebrać od systemu operacyjnego komputera.

Czy procesor jest najważniejszym elementem komputera?

Pomimo tego, że procesor to istotny element każdego układu komputerowego, w dzisiejszych czasach nie jest on aż tak bardzo istotny, gdy zwracamy uwagę na ogólną prędkość systemu. Należy tutaj zwrócić uwagę na to, że sprzęt powinien zostać dopasowany do konsumenta. Podobnie jak miało to miejsce w przypadku karty graficznej. Ponieważ osoba, która używa komputera jedynie do czytania newsów i odbierania poczty elektronicznej, czy też oglądania filmów, nie potrzebuje najnowszej generacji procesora z niezwykle szybkim zegarem.

Kto może zatem docenić wysokiej klasy procesory? Z całą pewnością gracze powinni zainwestować w solidne procesory, aby poprawić jakość wyświetlanych przez nich gier. Jeżeli zajmujemy się edycją dużych plików wideo, również zauważymy poprawę w płynności naszej pracy, gdy zainwestujemy w lepszy procesor.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać