W sobotę 1 października zakończył się kolejny, już XIV Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbywający się w Centrum Filmowym w Gdyni. W trakcie imprezy odbyło się około 200 różnych wydarzeń oraz blisko 100 projekcji filmowych.

Otwarcie festiwalu

Festiwal został oficjalnie otwarty wieczorem, we czwartek 29 września wtedy też oficjalnie rozpoczął go dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski, który jest jednocześnie pomysłodawcą. Podczas wydarzenia twórcy prezentowanych produkcji rywalizowali między sobą o laury w takich kategoriach jak „Fabuła międzynarodowa”, „Dokument międzynarodowy”, „Dokument Polski”, wideoklip oraz reportaż radiowy.

Idea wydarzenia

Podczas oficjalnego otwarcia Gołębiewski zwrócił uwagę, że od samego początku jednym z głównych założeń całej imprezy mało być stworzenie przestrzeni, w której można nie tylko zobaczyć filmy, ale także prowadzić dyskusje na temat tego, w jaki sposób opowiadać historie, aby były one zarazem słuszne jak i ciekawe. Dyrektor wskazał, że jako realizator jest świadomy tego, aby każda historia opowiadana była w zgodzie z kanonami sztuki filmowej. Podkreślił, że trzeba pilnować, aby nie robić tego w sposób wyrywkowy, ale zapewnić jej odpowiednie tło.

Jak zaznaczył pomysłodawca wydarzenia, Festiwal Filmowy Niepokorni Niezłomni Wyklęci w sposób oczywisty i naturalny stał się z biegiem lat i kolejnymi edycjami miejscem, gdzie poza autorami filmowymi historykami i publicystami, zapraszani są także świadkowie historii. Dodał, że to właśnie propozycja, aby tych ostatnich nagradzać Sygnetami Niepodległości i Drzwiami do Wolności spowodował, że festiwal stał się bardzo ważnym miejscem, w którym nie tylko wypełniana jest pewna luka w opowiadaniach na temat polskiej historii, ale dodatkowo wypełniają ją też przywoływani zapomniani bohaterowie, którym w trakcie imprezy przywraca się godność oraz pamięć. Dzięki temu kolejne pokolenia dowiadują się istotnych faktów na temat swoich przodków.

Nie tylko film

Jak zauważył dyrektor już od pierwszych edycji wydarzenia starano się, aby nie ograniczało się ono jedynie do pokazów filmowych i dlatego w jego trakcie organizowane są także koncerty, spektakle teatralne, mają miejsce akcje promocyjne książek, spotkania z historykami, świadkami historii oraz socjologami i filozofami z Polski i całej Europy.

XIV Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci odbył się w dniach od 29 września do 1 października. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda, a jego głównymi organizatorami byli Stowarzyszenie Scena Kultury oraz Miasto Gdynia.