Praca zdalna stała się w ostatnich latach bardzo popularną, a jednocześnie pożądaną formą zatrudnienia. Wiele osób chwali sobie możliwość pracy z domu, a nawet z dowolnego miejsca na świecie. Z drugiej strony, można dość łatwo zauważyć wyzwania i trudności związane z takim systemem pracy, które mogą wpływać na jej wydajność, a także zakłócenie rytmu życia. Przyjrzyjmy się zaletom oraz wadom pracy zdalnej, abyśmy mogli ocenić czy warto zdecydować się na podjęcie zatrudnienia w takiej formie.

Zalety pracy zdalnej

Osoby, które do tej pory nie miały okazji pracować zdalnie, a jedynie w siedzibie firmy, wielokrotnie zazdroszczą tym, którzy mogą pracować bezpośrednio z domu. Zalety takiej pracy bardzo łatwo dostrzec – oszczędność czasu poświęcanego na dojazdy, brak przymusu wkładania odpowiedniego ubioru, czy regulowane godziny pracy to tylko niektóre z plusów pracy zdalnej. Jest ich o wiele więcej i nie sposób przytoczyć tu wszystkich. Powiedzmy jednak parę słów o tych najbardziej oczywistych oraz o tych, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka.

Praca zdalna w domu

Jak sama nazwa wskazuje, pracę zdalną możemy wykonywać na odległość, nie musimy więc za każdym razem dojeżdżać do biura, czy siedziby firmy. Wiele osób pracujących w tym systemie chwali sobie możliwość wstania zaledwie kilka lub kilkanaście minut przed rozpoczęciem pracy. Z pewnością poświęcenie jedynie kwadransa na wyszykowanie się do pracy jest dużo korzystniejsze niż poświęcenie kolejnej pół godziny na dojazdy do miejsca pracy. Poza tym, pracować możemy w dowolnym ubiorze, o ile nie musimy pokazać się na wideokonferencji. Może to być dres, piżama, czy inny wygodny ubiór, który akurat odpowiada nam w danej chwili. Chociaż mówi się o rozgraniczeniu pracy od życia domowego, między innymi poprzez ubiór, w praktyce nie wszyscy podchodzą do tego rygorystycznie. Jeżeli pracujemy z domu, zapewne zaoszczędzimy też na posiłkach. O ile w biurze wiele osób decyduje się na gotowe dania, o tyle w domu łatwo zjemy posiłki przygotowywane na co dzień dużo mniejszym kosztem.

zdalna praca

Zdalna praca z zagranicy

Niektóre firmy umożliwiają swoim pracownikom pracę z dowolnego miejsca na ziemi. Jest tak szczególnie w przypadku przedsiębiorstw, w których pracownik jest niezależny, nie musi w ogóle pojawiać się w biurze (dość często można znaleźć oferty pracy w systemie 3/2 lub 4/1 – 3 lub 4 dni pracy zdalnej i 2 lub 1 dzień pracy w biurze). Jedyna rzecz którą należy uwzględnić to różnica stref czasowych – ta może powodować, że będziemy musieli łączyć się na wideokonferencje w niezbyt dogodnej dla nas porze. Praca zdalna z zagranicy jest idealnym rozwiązaniem dla freelancerów, którzy mogą dowolnie planować swój czas pracy. Dzięki temu możliwe jest na przykład przebywanie przez cały rok w ciepłych krajach i praca przy komputerze z widokiem na morze, czy góry. Nieregulowane godziny pracy pozwalają cieszyć się słonecznymi godzinami na plaży, a resztę dania, czy też część nocy spędzać na pracy.

Wady pracy zdalnej

Z drugiej strony, praca zdalna ma również swoje wady, które na początek nie rzucają się tak bardzo w oczy. Jeżeli jednak pracujemy zdalnie już od pewnego czasu, stają się one coraz bardziej zauważalne. Może to być brak koncentracji, czy samodyscypliny, żeby zabrać się za wykonywanie określonych zleceń, a także problem z dostępem do Internetu, jeśli decydujemy się na przeprowadzkę do innego miejsca na ziemi. Poza tym, mogą pojawić się problemy natury logistycznej, które sprawiają, że praca jest dość trudna do wykonywania.

Praca zdalna – oferta nie dla każdego

Jak powszechnie wiadomo, jeśli pracujemy zdalnie, sami musimy zorganizować sobie czas pracy. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie jeśli brak nam samodyscypliny. Sprawdza się to głównie w miejscach turystycznych, gdzie jest mnóstwo ciekawych rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Przebywając w takim otoczeniu może być trudno zmobilizować się do wykonywania pracy. Wiele zależy również od naszego charakteru i osobowości. Dla jednych organizacja czasu pracy nie jest żadnym problemem, dla innych może być natomiast prawdziwym wyzwaniem. Kolejna kwestia to brak koncentracji. O ile w biurze zazwyczaj panuje cisza i spokój, a każdy zajęty jest wykonywaniem swoich zadań, o tyle w domu może panować duży harmider. Jest tak szczególnie w przypadku rodziców – dzieci nie rozumieją, że mama, czy tata są akurat w pracy i mogą nalegać na zabawę i poświęcenie im czasu.

praca zdalna w domu

Praca zdalna bez doświadczenia

Niektóre firmy oferują pracę zdalną bez doświadczenia. Chociaż zdarzają się ciekawe oferty, dotyczące na przykład copywritingu, to jednak większość ofert pracy zdalnej bez doświadczenia nie zasługuje na uwagę. Są to między innymi ankiet do wypełniania, czy inne tego rodzaju zlecenia, które są opłacane prowizyjnie. Z takiego rodzaju pracy najprawdopodobniej nie damy rady się utrzymać, a tylko stracimy czas, który moglibyśmy poświęcić n zdobycie doświadczenia. W tym celu warto prowadzić chociażby bloga, na którym pokażemy swoje umiejętności pisania i składni lub zacząć tworzyć proste strony, na przykład w WordPressie.

Dostęp do Internetu,  praca zdalna

Mieszkanie za granicą może być bardzo kuszącą propozycją, szczególnie jeśli już pracujemy zdalnie i chcemy przenieść się na przykład do kraju o cieplejszym klimacie. Wiele osób decyduje się na taki krok, stąd też możemy spotkać freelancerów lub tak zwanych cyfrowych nomadów niemal w każdym kraju europejskim i nie tylko. W Europie najchętniej wybierane są Włochy, Hiszpania, czy Grecja, natomiast poza Europą dość popularnym kierunkiem jest Ameryka Łacińska. Lato panuje tu przez cały rok, a z domu możemy mieć widok na palmy. Trzeba jednak pamiętać, że szczególnie w krajach trzeciego świata dostęp do Internetu bywa utrudniony, a nawet ograniczony. Warto mieć to na uwadze planując przeprowadzkę do danego kraju.