Zdrowy sen może być kluczem do naszego samopoczucia. Zarówno tego psychicznego, jak i fizycznego. W dzisiejszych czasach, przez stres i natłok codziennych obowiązków, coraz więcej osób ma problemy z wysypianiem się. Niestety brak odpowiedniej ilości zdrowego snu może przyczyniać się do poważnych chorób. Powoduje również problemy z koncentracją i codziennym funkcjonowaniem. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy wiedzieli w jaki sposób możemy zapewnić sobie zdrowy sen. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych porad, które nam to ułatwią!

O czym musimy pamiętać?

Przed snem powinniśmy zadbać o miejsce, w którym śpimy. Sypialnia powinna być przewietrzona i chłodna. W takich warunkach nasz sen będzie zdecydowanie bardziej efektywny. Warto również zadbać o to, żeby w sypialni było cicho i ciemno. Dzięki temu nasz organizm będzie efektywnie wypoczywać. Kolejną rzeczą o którą powinniśmy zadbać jest rutyna. Chodzi oczywiście o rzeczy wykonywane przed snem. Warto przyzwyczaić organizm do kilku czynności, które będziemy powtarzać codziennie. Mowa tu na przykład o czytaniu książki, czy słuchaniu relaksującej muzyki. Ważne jest, żeby wprowadzić w swoim życiu pewien harmonogram spania. Najlepiej byłoby codziennie chodzić spać i wstawać o tej samej godzinie. Musimy również pamiętać, że nasz organizm, aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje około 7-8 godzin zdrowego, nieprzerywanego snu. Ostatnią rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę jest oczywiście materac oraz poduszka, na której śpimy. Im wygodniejsze będą tym zdrowszy będzie nasz sen, a my wypoczęci rano.

Czego powinniśmy unikać przed snem?

Przed pójściem spać powinniśmy przede wszystkim unikać wszelkiego rodzaju używek. Chodzi tu oczywiście o alkohol, kofeinę oraz tytoń. Wszystkie te substancje mają negatywny wpływ na nasz sen i sprawiają, że jest on gorszej jakości. Przynajmniej pół godziny przed snem powinniśmy odłożyć na bok wszelkie urządzenia elektroniczne. W sypialni raczej nie powinniśmy mieć telewizora, przy którym zasypiamy. Absolutnie nie powinniśmy również zasypiać z telefonem w ręku. To również drastycznie obniża jakość naszego snu. Przed pójściem spać powinniśmy również unikać silnych emocji, które będą utrudniały nam zasypianie. Zdajemy sobie sprawę, że nie zawsze jest to możliwe, ale powinniśmy te emocje ograniczyć do minimum. Na noc również nie powinniśmy wypijać zbyt dużej ilości płynów. Sprawi to, że będziemy się budzić w nocy z potrzebą pójścia do toalety. Nie polecamy również jedzenia ciężkich posiłków przed pójściem spać.