W piątek 24 września w wieku 94 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów, Franciszek Pieczka. Informację o jego śmierci przekazała rodzina.

Franciszek Pieczka był jednocześnie aktorem teatralnym, telewizyjnym oraz filmowym. Urodził się 18 stycznia 1928 roku w leżącym w powiecie wodzisławskim Godowie, gdzie też przeżył swoje młode lata. Przed wybuchem II wojny światowej, już jako nastolatek był organistą w tamtejszym kościele parafialnym. Dużo pracował też na roli.

Jeszcze zanim został aktorem Pieczka mocno interesował się kinem. Gdy zakończyła się wojna rozpoczął studia na wybranym przez siebie kierunku aktorskim. Będąc absolwentem PWST swój debiut sceniczny miał na deskach teatru Dolnośląskiego w Jeleniej Górze. W późniejszym czasie, zdobywając kolejne doświadczenia, występował na scenie Teatru Ludowego w Nowej Hucie prowadzonego przez Krystynę Skuszankę oraz w Teatrze Powszechnym.

Przez lata swojej kariery Franciszek Pieczka pracował z wieloma wybitnymi reżyserami teatralnymi oraz filmowymi. Występował w takich miejscach jak Stary Teatr w Krakowie, Teatry Dramatyczny, Narodowy i Powszechny w Warszawie. Grał w też w kolejnych spektaklach Konrada Swinarskiego, Jerzego Jarockiego oraz Zygmunta Huebnera.

W swojej karierze ten wybitny talent aktorski zagrał w ponad setce polskich oraz zagranicznych filmów. Niewątpliwie dużą sławę w Polsce przyniosły mu role w „Ziemi obiecanej”, „Potopie”, „Quo vadis”, „Konopielce” czy „Jańcio Wodniku”, a sympatię widzów zdobył rolą Gustlika w kultowym serialu „Czterej pancerni i pies”. Grał też postać Stacha Japycza w emitowanym przez kilka ostatnich lat w Telewizji Polskiej serialu „Ranczo”. Przez wiele lat w szczególny sposób związany był z Polskim Radiem, w którym grał niejednokrotnie w słuchowiskach oraz spektaklach Teatru Polskiego Radia.

Jako aktor Pieczka pracował prawie do ostatnich dni swojego życia. Jeszcze w 2021 roku wcielił się w rolę Felicjana Dulskiego w nagrywanym słuchowisku Radio dla Ciebie „Moralność Pani Dulskiej.

Franciszek Pieczka w 2017 roku uhonorowany został najwyższym polskim odznaczeniem państwowym wręczanym przez prezydenta RP, Orderem Orła Białego.