Decyzja Rady Polityki Pieniężnej (RPP) zostanie ogłoszona w najbliższą środę po dwóch dniach obrad. Kredytobiorcy, którzy dostrzegli spadek inflacji w maju oraz niższą dynamikę cen w tym roku w porównaniu do prognoz Narodowego Banku Polskiego (NBP), mogą mieć nadzieję na obniżkę stóp procentowych, co zaowocowałoby niższymi ratami. Jednakże, być może będą zmuszeni jeszcze trochę poczekać, gdyż na chwilę obecną nie wydaje się, aby ten scenariusz miał szansę na realizację.
Analitycy finansowi w większości nie przewidują jakichkolwiek zmian w polityce pieniężnej Polski aż do końca 2024 roku. Ostatnio coraz częściej pojawiają się analizy sugerujące pierwsze cięcia stóp procentowych dopiero pod koniec pierwszej połowy 2025 roku.
Eksperci ekonomiczni zwracają uwagę na fakt, iż Rada Polityki Pieniężnej jest bardzo ostrożna jeśli chodzi o potencjalne ryzyka, które mogłyby spowodować odbicie inflacji. Presja płacowa utrzymuje się na wysokim poziomie, co sprawia, że realne dochody rosną i napędzają konsumpcję.
Eksperci z PKO BP stwierdzili, że choć istnieje przestrzeń do ostrożnych i powolnych obniżek stóp procentowych, wypowiedzi członków RPP sugerują, że brakuje im na razie determinacji do wprowadzenia takich zmian. Tylko jeden cięcie stóp procentowych w tym roku prognozuje Goldman Sachs.