Szef MSWiA Mariusz Kamiński podpisał rozporządzenie zaostrzające obecne warunki wjazdu dla Rosjan do Polski.

Ruch ten jest realizacją niedawnych zapowiedzi. Projekt nowelizacji rozporządzenia pojawił się w poniedziałek 19 września na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał je niewiele później, co oznacza, że ograniczenia, o których mowa w jego treści wchodzą w życie.

Najnowsza nowelizacja rozporządzenia wprowadza dalsze ograniczenia jeśli chodzi o przyjazdy i przyloty do Polski z Rosji i Białorusi do wąskiej kategorii podróżnych. Są to wracający obywatele Rzeczpospolitej Polskiej, kierowcy pracujący z transporcie międzynarodowym, dyplomaci, uczestnicy niektórych konkursów kulturalnych oraz zawodów sportowych.

Zaostrzeniu względem obywateli Federacji Rosyjskiej podlega ruch turystyczny i biznesowy, a ten powiązany ze sportem oraz kulturą będzie ograniczony do ściśle wskazanych w rozporządzeniu przypadków.

Rozporządzenie przewiduje podróżujący w takich celach Rosjanie nie będą mieli możliwości wjazdu do naszego kraju spoza zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Restrykcje będą obowiązywały na wszystkich lądowych przejściach granicznych a od 26 września także na lotniskach oraz w portach morskich.

Zaostrzone przepisy nie oznaczają jednak całkowitego zakazu wjazdu dla Rosjan. Utrzymane zostają uzgodnione już wcześniej przez Polskę i państwa bałtyckie wyjątki mające na celu wspieranie przeciwników politycznych Putina. Wyjątki obejmują dysydentów, przypadki humanitarne, posiadaczy zezwoleń na pobyt, kierowców pracujących w transporcie oraz członków misji dyplomatycznych. Bliźniacze regulacje wdrożyły już wcześniej kraje bałtyckie Litwa, Łotwa oraz Estonia.