Jak się okazuje choroby serca są przyczyną wielu przedwczesnych zgonów. Nasz kraj niestety znajduje się w czołówce krajów europejskich pod tym względem. Wśród najczęściej występujących chorób układu krążenia znajduje się: choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, a także miażdżyca naczyń. Wskazane choroby mogą doprowadzić do zawału serca lub niedokrwiennego udaru mózgu. Choroby to przede wszystkim skutek niezdrowego stylu życia. Jednakże należy pamiętać, że mamy duży wpływ na kondycję naszego serca. Zmieniając złe nawyki możemy uniknąć wielu chorób. Jak zadbać o stan serca? Podpowiadamy kilka cennych wskazówek.

 

Zmień dietę

Dla naszego serca, a także tętnic znaczenie ma skład przyjmowanych posiłków. Od tego co znajduje się na naszym talerzu zależy poziom cholesterolu. Cholesterol to bez dwóch zdań główny zapychacz tętnic i sprawca odkładania się blaszki miażdżycowej. Warto zwrócić uwagę na swój sposób odżywiania się. By to sprawdzić warto co jakiś czas zapisywać spożywane pokarmy. Ta czynność pozwoli nam obiektywnie spojrzeć na całokształt spożywanych przez nas kalorii w ciągu dnia lub tygodnia. Warto również ograniczyć lub wyeliminować z naszej diety takie pokarmy jak np. czerwone mięso, tłuste wędliny, słone przekąski, produkty konserwowe, produkty wędzone, fast foody. Koniecznie trzeba urozmaicić swoją dietę w takie produkty, jak np. kiszonki, chude mięsa, nasiona roślin strączkowych, produkty zbożowe z pełnego ziarna, warzywa, owoce, ryba morska, orzechy, pestki, nasiona, oleje tłoczone na zimno. Koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto zaznaczyć, że kiszonki są doskonałym źródłem probiotyków , utrzymujących w równowadze mikrobiotę jelitową. Wpływa na zapobieganie stanom zapalnym i tym samym zmniejsza ryzyko zawału serca.

 

Pozbądź się niepotrzebnych kilogramów

Kalorie odkładają się wówczas, gdy spożywamy ich więcej niż wydatkujemy. Ta sytuacja prowadzi do powstania nadwagi, a także otyłości. Jest to spory problem zdrowotny, z którym walczy wielu ludzi na całym świecie. Otyłość jest przyczyną ponad dwustu różnych schorzeń w tym m.in. insulinooporności, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń lipidowych, cukrzycy, a także nadciśnienia oraz choroby niedokrwiennej serca. Jak się okazuje szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, ponieważ w tłuszczu trzewnym znajdują się substancje związane z wywoływaniem najróżniejszych szkodliwych zmian naczyniowych. Wraz ze wzrostem wagi nasz organizm potrzebuje coraz więcej tlenu i tym samym zmuszamy serce do intensywnej pracy. Koniecznie pozbądź się otyłości. W tym celu zadbaj o aktywność fizyczną i skonsultuj się z dietetykiem. W sytuacji, gdy wskaźnik BMI przedstawia cyfry większe niż 30, należy skonsultować się z lekarzem i być pod jego opieką. Warto zwrócić się również o wsparcie do dietetyka oraz fizjoterapeuty. Zawalcz o redukcję masy ciała. W tym przypadku bardzo ważne będzie nie tylko schudnięcie, ale również zmiana nawyków żywieniowych, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

 

Zadbaj o dobry sen i zapanuj nad stresem

Długotrwałe pozostawanie w napięciu psychicznym wpływa negatywnie na serce oraz układ krwionośny. Stres, który jest przewlekły to jeden z czynników przyczyniających się do powstania zawału serca. Przyczyną stresujących sytuacji są wszelkiego rodzaju problemy życiowe, poczucie zagrożenia, choroby, sytuacja ekonomiczna, sytuacja gospodarcza i polityczna w kraju. Jak widać stresujących powodów jest mnóstwo i nie sposób ich wyeliminować. Ważne jest w takim razie, aby nauczyć się umiejętnie panować nad stresującymi sytuacjami. Wyróżniamy wiele przydatnych technik relaksacyjnych, które pomagają wyciszyć organizm. Wśród popularnych sposobów znajduje się np. medytacja, głębokie oddychanie, wizualizacje, joga, kontakt z naturą, hobby. Koniecznie trzeba zadbać również o dobry sen, który pomaga zregenerować organizm. Jeśli masz problemy z zaśnięciem lub często wybudzasz się w nocy spróbuj zastosować zioła. Zioła możesz spożywać w postaci herbat lub naparów. Jeśli nie wiesz jakich ziół użyć skonsultuj się z farmaceutą w aptece. W sytuacji, gdy zioła nie pomagają warto skontaktować się z lekarzem. Nie należy lekceważyć problemów ze snem! To również bardzo ważny czynnik obciążający serce.

 

Zadbaj o aktywność fizyczną

Ruch zdecydowanie poprawa kondycję fizyczną i zapobiega pojawianiu się wielu chorób. Pamiętajmy, że ćwiczenia fizyczne są w stanie zastąpić każdy lek, natomiast żaden lek nie zastąpi ruchu. To złota zasada, o której każdy z nas powinien pamiętać. Regularny ruch wpływa na utrzymanie wagi we właściwym poziomie. Poza tym ruch powoduje, że zaczynamy szybciej oddychać, a serce pracuje intensywniej. Przyspieszone zostaje również krążenie krwi, które dostarcza tlen i składniki odżywcze do mięśni. Idealna dla serca jest umiarkowana aktywność fizyczna, jak np. jazda na rowerze, pływanie, energiczny spacer, nordic walking. Warto również wprowadzić więcej aktywności w codziennym życiu w  postaci np. rezygnacji z jazdy samochodem na rzecz spaceru do pobliskiego sklepu bądź wybór wchodzenia po schodach niż wjeżdżanie windą. Możesz również spróbować aktywności w postaci wycieczek krajoznawczych, spływów kajakowych, trekkingów. Wielu osobom z pewnością spodoba się również korzystanie z nowoczesnych gadżetów, które umożliwiają zbadanie tętna oraz natlenienie krwi w czasie ćwiczeń. Badania naukowe potwierdzają, że 2,5 godziny ćwiczeń fizycznych tygodniowo zmniejszają ryzyko chorób krążenia krwi o około 10%.

 

Pielęgnuj relacje z bliskimi

Wraz z upływem lat spada chęć uprawiania seksu. Kobiety zwłaszcza po okresie menopauzy odczuwają znaczny spadek libido. Niestety w podeszłym wieku ze względu na liczne schorzenia i dolegliwości cieszenie się seksem jest znacznie utrudnione. Warto jednak jeśli tylko to możliwe nie rezygnować z wszelkich aktywności w sypialni. Nie od dziś wiadomo, że udane życie seksualne to nie tylko wzmocnione więzi pomiędzy partnerami, ale także zdrowie.