Ciąża to niezwykle trudny czas dla kobiety. Kobieta musi wówczas pamiętać o licznych kwestiach, by móc zadbać o zdrowie swoje i swojego dziecka, a także — co jest równie istotne — komfort podczas pierwszych miesiąc wychowywania malucha.

Jeśli spodziewasz się dziecka, to trafiłaś w idealne miejsce! W naszym tekście znajdziesz wiele użytecznych wskazówek odnośnie tego, co powinna wiedzieć przyszła mama. Liczymy, że porady te będą dla Ciebie użyteczne. Miłej lektury!

Co powinna wiedzieć przyszła mama? – przydatne porady

Zamieszczenie w jednym tekście wszystkich zaleceń i wskazówek dotyczących ciąży oraz macierzyństwa to zadanie trudne lub nawet niemożliwe. Przyszła matka — oczywiście, z pomocą kochającego partnera — powinna ona zadbać o wiele różnorodnych kwestii. Poniżej zostały pokrótce przedstawione niektóre z nich:

  • wyprawka dla dziecka,
  • uregulowanie spraw zawodowych,
  • zdrowa dieta,
  • odrzucenie używek,
  • stosowanie się do zbilansowanej, pełnowartościowej diety,
  • planowanie ciąży tydzień po tygodniu.

Przygotowanie wyprawki dla dziecka

Choć może wydawać się inaczej, wykończenie wyprawki dla maluszka może być nie lada wyzwaniem. Kupowanie ubrań i innych akcesoriów dla przyszłego maluszka nie jest łatwym zadaniem, ale jest konieczne. Podczas przygotowywania wyprawki dla dziecka należy kierować się głównie względami praktycznymi.

14 rzeczy, które powinny znaleźć się w zestawie dla niemowląt

  1.  szczotka do miękkich włosów,
  2.  nożyczki do paznokci dla dzieci,
  3.  maść dla dzieci,
  4.  łóżeczko,
  5.  szczoteczka do łóżeczka,
  6.  termofor,
  7.  krem do skóry,
  8.  detergent do prania lub gąbka,
  9.  termometr do kąpieli,
  10.  oliwka,
  11.  prześcieradło,
  12.  podkład pod prześcieradło,
  13.  mydło nawilżające łagodne i bezzapachowe,
  14.  pieluchy muślinowe,

Uregulowanie spraw zawodowych

Sprawy zawodowe bardzo często odchodzą na drugi plan w przypadku kobiety, która ma niebawem zostać przyszłą mamą. Tymczasem, są one wciąż bardzo istotne. Taki stan rzeczy wynika stąd, że ciąża oraz macierzyństwo w wielu przypadkach wyłączają kobietę przynajmniej na kilka lat z rynku pracy. Kobiecie przysługują wprawdzie takie świadczenia przewidziane przez ustawę z dnia 26 czerwca 1974 roku Kodeks pracy jak między innymi płatny urlop macierzyński, ale to jeszcze nie wszystko, o czym należy pamiętać.

Niejedna kobieta boryka się z trudnościami podczas powrotu na rynek pracy po kilkunastu lub kilkudziesięciu miesiącach opieki nad dzieckiem. Takie zjawisko jest po części zrozumiałe: macierzyństwo to z punktu widzenia pracodawcy bardzo często czas stracony przez pracownika. Czy można temu zaradzić? Pozornie może wydawać się to bardzo trudne, ale dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii w ostatnich latach sprawił, że możliwe jest kształcenie się także bez wychodzenia z domu.

Mama wychowująca małe dziecko może uczestniczyć na przykład w szkoleniach online z zakresu księgowości, prawa czy nawet IT. Jeśli mama odpowiednio zorganizuje swój czas, będzie mogła połączyć przyjemne z pożytecznym.

Zdrowa dieta dla przyszłej mamy

Zdrowa dieta to absolutne must have dla każdego człowieka, aczkolwiek w przypadku młodych mam nabiera to szczególnego zdania. Jadłospis ciążowy jest niezmiernie ważny dla prawidłowego rozwoju i zdrowia dziecka w jego późniejszym życiu. To właśnie dlatego ciąża stanowi okres, w którym należy zwracać uwagę na umiar i równowagę posiłków.

Nawet jeśli kobieta dopiero planuje zajść w ciążę, powinna ona zwrócić uwagę na swoją dietę. Musisz zacząć wprowadzać zmiany w diecie na tyle wcześnie, aby stało się to czynnikiem zdrowego rozwoju ciąży i dziecka. Napoje to kolejna ważna część Twojej diety. Kobieta w ciąży powinna wypijać dziennie około 2,5 litra płynów, zwłaszcza wody. Oczywiście, sama woda nie wystarczy. Dodatkowo warto włączyć do diety przyszłych matek soki owocowo-warzywne. Zaleca się, aby te napoje nie zawierały cukru. Zalecane są również napoje ziołowe, ale należy ich używać ostrożnie. Z kolei jeśli chodzi o pokarmy, które są odradzane, kobiety powinny ograniczyć słodycze, fast foody i inną przetworzoną żywność (w tym na przykład chipsy lub napoje gazowane).

Last but not least, powinno się również rozważyć dodanie witamin do swojej diety. Oczywiście suplementy, choć ważne, nie powinny być zastępowane. Wręcz przeciwnie, powinny być wartościowym dodatkiem w pracowite dni.

7 przykładów produktów, które powinny znaleźć się w jadłospisie kobiety w ciąży

  1. jajka – głównie dlatego, że zawierają witaminę A, witaminę B12 i żelazo;
  2. oliwa z oliwek – jako źródło witaminy E;
  3. jogurt – produkty te dostarczają bakterii probiotycznych, które poprawiają wchłanianie pokarmu;
  4. pomidory – zawierają potas, kwas foliowy i błonnik;
  5. mleko – jak wszyscy wiemy, mleko dostarcza dużej ilości wapnia (Ca). Ponadto jest tam także białko i witamina B12;
  6. sok świeżo wyciskany – naturalne soki dostarczają różnych witamin i minerałów;
  7. kasza gryczana – produkt ten jest niezwykle cennym źródłem magnezu. To jeszcze nie wszystko, dodatkowo dostarcza organizmowi błonnika, kwasu foliowego i żelaza.

Przyszła mama – całkowite odrzucenie używek!

Używki w ciąży niosą ze sobą ryzyko bardzo poważnych konsekwencji nie tylko w łonie matki, ale przez całe życie. Fakt ten oznacza, że dieta jest niezbędnym składnikiem dla kobiet planujących ciążę. Szczególnie niebezpieczne są papierosy podczas ciąży.

Dwutlenek węgla w dymie znacznie zmniejsza dostępność tlenu dla płodu. Niestety często prowadzi to  do niedotlenienia macicy, a w rezultacie do niskiej masy urodzeniowej dziecka. Nikotyna jest oczywiście również szkodliwa, ponieważ zwęża naczynia krwionośne i ogranicza przepływ krwi przez łożysko. Związki cyjanku zawarte w dymie tytoniowym także są szkodliwe dla płodu, zwłaszcza dla dróg oddechowych dziecka w łonie matki.

Co ciekawe, nawet papieros wypalony przez kobietę w ciąży może przyczynić się do zachorowania dziecka. Według niektórych ekspertów już jeden papieros może skrócić ciążę aż o osiem godzin. Dlatego palenie wiąże się z wysokim ryzykiem przedwczesnego porodu i niską masą urodzeniową.

Czy macierzyństwo to czas na zabawę?

Pozornie dobra zabawa oraz ciąża/macierzyństwo to pojęcia, które wzajemnie się wykluczają. Faktycznie, w pozorach tych jest wiele prawdy. Macierzyństwo to przede wszystkim ciężka praca oraz liczne wyzwania każdego dnia. Z drugiej jednak strony warto zadbać o chwilę wytchnienia. Dobrą okazję do tego może stanowić tzw. baby shower. Zastanawiasz się zapewne, co to takiego?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta: baby shower to spotkanie organizowane w związku z planowanymi narodzinami dziecka. To dobra okazja dla przyszłej mamy, by móc porozmawiać z najbliższymi o macierzyństwie oraz wyzwaniach i radościach płynących z faktu wychowywania dzieci. Baby shower to impreza, w której biorą udział głównie najbliższe przyjaciółki przyszłej mamy, jej siostry, matka, teściowa czy kuzynki. Oczywiście nie jest to czas na planowanie prac domowych, narodzin dziecka itp.

Baby shower to przede wszystkim relaks dla przyszłej mamy. Kobiety opowiadają wówczas o macierzyństwie w zaufanej grupie; dzielą się one swoimi doświadczeniami, obawami i nadziejami związanymi z wychowaniem dziecka.

Planowanie ciąży tydzień po tygodniu, czyli kalendarz ciążowy

Kalendarz ciąży to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskało na popularności wśród przyszłych rodziców. Co to właściwie jest? Dzięki kalendarzowi ciąży rodzice mogą z tygodnia na tydzień śledzić  rozwój oczekiwanego dziecka, a tym samym przyzwyczaić się do roli rodziców. Dobrze jest prowadzić kalendarz ciążowy, gdyż pomaga on śledzić różne etapy ciąży. Na przykład dzięki kalendarzowi możesz śledzić  zmiany  w kobiecym ciele.

Dlaczego warto prowadzić własny kalendarz ciążowy?

Kalendarz ciążowy dla przyszłej mamy może być szczególnie przydatny, gdy rodzice spodziewają się pierwszego dziecka i nie mają w tym zakresie doświadczenia. Dzięki kalendarzowi można lepiej odgadnąć, w  jakim stadium jest płód. Takie działanie nie tylko pomagają stworzyć emocjonalny związek z przyszłym dzieckiem, ale  także pozwala na bardziej praktyczne przygotowania do narodzin.

Trymestr po trymestrze – ważne informacje dla przyszłej mamy

Kalendarz ciąży dla przyszłych matek informuje o przebiegu poszczególnych trymestrów, czyli trzymiesięcznych okresach w czasie ciąży. Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13 tygodnia ciąży, drug etap ciąży to czas od 14 tygodnia ciąży do 26 tygodnia. Ostatni trymestr ciąży obejmuje okres od 27 tygodnia do samego porodu (między 38 a 42 tygodniem ciąży).

Pierwszy trymestr ciąży charakteryzuje się takimi objawami jak nudności, wymioty, bezsenność. Może zdarzyć się tak, że przyszłą mama będzie odmawiać jedzenia ulubionych posiłków. Jeśli chodzi o rozwijający się zarodek to w pierwszym trymestrze powstają wszystkie narządy wewnętrzne, serce zaczyna bić.

W drugim trymestrze rozwijają się zmysły – dziecko zaczyna słyszeć, smakować i reagować na światło. Struny głosowe również się rozwijają i dziecko może teraz otworzyć oczy. Przyszłą mama powinna jeść coraz bardziej lekkostrawne posiłki.

Trzeci trymestr ciąży to głównie okres rozwoju mózgu dziecka. Płód zaczyna przypominać noworodka (na przykład puchną mu policzki). Przed przyszłą mamą najtrudniejszy czas, ale wkrótce będzie po wszystkim i pojawi się nowe życie

Co powinna wiedzieć przyszła mama? – podsumowanie

Ciąża wyjątkowo trudny i stresujący okres w życiu kobiety. Na przyszłą matkę czeka wiele trudności. Oczywiście nie oznacza to, że nie można stawić im czoła. Rady od przyjaciół, rodziny itp. lub informacje publikowane przez użytkowników na forach internetowych mogą być bardzo pomocne w znalezieniu odpowiednich rozwiązań. Być może ci ludzie mają praktyczne rady, jak przygotować się do narodzin dziecka.

Pozostałe teksty w tej kategorii

Warto przeczytać