Ogromna popularność e-papierosów może w ciągu kilkunastu lat zwiększyć zachorowalność na raka. Ostatnie badania zdają się potwierdzać tę tezę. 

Miliony palaczy

Palenie tytoniu to jedna z głównych przyczyn przedwczesnych zgonów setek tysięcy ludzi na całym świecie. Mimo, że wszyscy wiedzą o szkodliwości tytoniu, nadal prawie 8 milionów Polaków pali. Chociaż statystyki pokazują, że liczba palaczy spada, to nadal liczba uzależnionych jest wysoka. Badania wykazują, że mężczyźni znacznie częściej uzależniają się od papierosów niż kobiety. Natomiast najwięcej osób palących jest w grupie wiekowej 40–49 lat.

Osoby uzależnione od papierów często zapadają na takie choroby jak: rozedma płuc, rak płuc, rak języka, rak jamy ustnej, rak krtani czy astma oskrzelowa. Sprawdź co jeszcze papierosy robią z naszym zdrowiem. 

E-papierosy zdrowszą alternatywą?

Według naukowców e-papierosy mogą również mogą być niebezpieczne dla zdrowia.

Ze względu na to, że papierosy w formie elektronicznej to wciąż nowa metoda palenia, badania nad ich szkodliwością wciąż trwają. Warto pamiętać, że skutki stosowania niektórych substancji lub używek mogą być długoterminowe. 

Potwierdzają to badania naukowców z Francis Crick Institute. Według uczonych e-papierosy mogą „budzić” komórki rakowe, a wielka fala zachorowań to kwestia dekady. Podkreśla się jednak, że nie ma co do tego stuprocentowej pewności, lecz ryzyko jest ogromne. 

Jak podaje brytyjski dziennik The Independent, naukowcy przeprowadzili badania, aby dowiedzieć się, jakie czynniki mogą powodować raka płuc wśród osób niepalących. W tym celu przeprowadzili eksperymenty zarówno na ludziach, jak i myszach. Okazało się, że czynniki drażniące takie jak pyły zawieszone (PM) mogą powodować wzrost komórek rakowych. Uczeni stwierdzili, że do takich czynników można zaliczyć również dym z e-papierosów. 

Zespół badawczy wykazały również, że dym papierosowy nie tylko podrażnia płuca, ale powoduje także stan zapalny, po którym następuje proces regeneracji. To właśnie w tym momencie „uśpione” komórki rakowe, które pojawiają się w wyniku różnych mutacji genetycznych, mogą zostać wybudzone.