Mieszkańcy dwóch dużych miast otrzymali dzisiaj rano alerty z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Do osób przebywających na terenie Łodzi i Poznania wysłano informacje o zaplanowanych ćwiczeniach antyterrorystycznych policji. Dokładna treść komunikatu brzmi: „Zachowaj spokój. Stosuj się do poleceń służb”. Ćwiczenie, które miały miejsce w dniu dzisiejszym zostały zaplanowane wspólnie z funkcjonariuszami z FBI.

Czego mogli spodziewać się mieszkańcy

Służby wysłały alerty RCB do mieszkańców Łodzi i Poznania w godzinach porannych. Krótka informacja przesłana smsem nie podawała jednak szczegółów dotyczących utrudnień jakie mogły czekać na mieszkańców tych miast. Nieco więcej, jednakże również bez szczegółów, napisano na Twitterze RCB. Oprócz zachęt do zachowania spokoju i stosowania się do poleceń służb wspomniano o możliwych utrudnieniach w komunikacji. Jak wynika z komunikatu podanego przez rzecznika prasowego wielkopolskiej policji, mieszkańcy Poznania mogą spodziewać się wzmożonej aktywności policji i straży pożarnej. Policja nie podaje jednak szczegółów przeprowadzanych ćwiczeń. Natomiast jeśli chodzi o Łódź wiadomo, że służby zamknęły w związku z ćwiczeniami została ulica Hasa w Nowym Centrum Łodzi. Przejazd został zablokowany co najmniej do godziny 18.

Ćwiczenia „Wolf-Ram-23”

Ćwiczenia mające miejsce w Łodzi oraz Poznaniu to część większych ćwiczeń pod kryptonimem „Wolf-Ram-23”. Organizatorem zakrojonej na szeroką skalę akcji jest Komenda Główna Policji we współpracy z Wydziałem ds. Zwalczania Broni Masowego Rażenia FBI. Jak wiadomo ćwiczenia służby będą przeprowadzać na terenie całego kraju i potrwają one od 17 do 19 kwietnia. Rozpoczęły się w dniu wczorajszym w Warszawie. Obszarem działań funkcjonariuszy były dwie stacje metra: Stare Bielany oraz Stadion Narodowy. Ćwiczenia mają na celu podnoszenie i doskonalenie umiejętności reagowania służb na wystąpienie sytuacji kryzysowych, m.in. ataku terrorystycznego. Całość ćwiczeń przygotowywana była w ścisłej tajemnicy.