Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski i amerykański lider Joe Biden podpisali decydującą umowę dotyczącą bezpieczeństwa, która ma obowiązywać przez najbliższe dziesięciolecie. Porozumienie udało się finalizować podczas szczytu G7, który rozpoczął się w czwartek na terenie Włoch. Umowa ta jest kluczowym krokiem w kierunku akcesji Ukrainy do NATO, stanowiąc tak zwane porozumienie pomostowe.

„Obie strony postrzegają to porozumienie jako istotny krok w kierunku przyszłego włączenia Ukrainy w struktury NATO” – głosi oficjalny dokument. Jak informuje agencja Reuters, porozumienie między Joe Bidenem a Wołodymyrem Zełenskim ma na celu przede wszystkim wzmacnianie obronności Kijowa wobec potencjalnej agresji ze strony Rosji. Ukraińsko-amerykańska umowa zawiera również regulacje dotyczące wzajemnej współpracy obu państw oraz wsparcia ze strony Waszyngtonu dla Kijowa. Szczegółów dotyczących umowy udzielił doradca ds. bezpieczeństwa narodowego, Jake Sullivan.

Umowa precyzuje zakres współpracy między Ukrainą a USA oraz innymi sojusznikami w celu zapewnienia Ukrainie niezbędnych zasobów zarówno w kontekście obronności fizycznej, jak i wywiadowczej – jak przekazał Sullivan podczas briefingu prasowego na pokładzie samolotu Air Force One, którym z Joe Bidenem udał się na szczyt G7 we włoskiej Apulii. Wcześniej, w trakcie rozmów prasowych, zapowiadał zakończenie negocjacji z Ukrainą w sprawie dwustronnego porozumienia o bezpieczeństwie i planowane podpisanie tej umowy przez prezydentów Joe Bidena oraz Wołodymyra Zełenskiego w czwartek we Włoszech.

Andrij Jermak, szef gabinetu prezydenta Ukrainy, wyraził wdzięczność dla swojego zespołu pracy oraz zespołu sojuszników za ich wkład w zawarcie umowy. Podkreślił znaczące osiągnięcie, jakim było stworzenie tej umowy po długotrwałej współpracy z USA. Prezydent Ukrainy określił to porozumienie jako „najważniejsze ze wszystkich dotychczas zawartych”.