Powszechnie znany, często wykorzystywany, po prostu wszechobecny.
Czym się wyróżnia, dla kogo będzie odpowiedni, jakie ma wady? Czy warto z niego korzystać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.
Poliester – co to właściwie za materiał?
Poliestry to polimery, które zawierają wiązania estrowe. Są one otrzymywane z monomerów. Materiał ten wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle włókienniczym, ale również w procesie produkcji folii i tworzyw sztucznych. Znaczna część światowej produkcji odzieży odbywa się przy użyciu poliestru. Może on występować samodzielnie – wtedy naszym oczom ukaże się metka ze świetnie wszystkim znanym napisem „100% poliester” lub być dodatkiem do innych materiałów.
Historia z poliestrem w tle
Omawiany materiał zaczęto stosować w latach 30 XX wieku. Przemysł odzieżowy potrzebował wówczas wspomagania pod postacią włókien syntetycznych. W 1941 r. brytyjscy chemicy John Rex Whinfield oraz James Tennant Dickson opracowali PET (politereftalan etylenu). Niedługo po nich chemicy amerykańscy i sowieccy wprowadzili również swoje wersje poliestru.
Co ciekawe, prawdziwa popularność poliestru przyszła po dość długim czasie. Jej szczyt nastąpił w latach 70 XX wieku. Podkreślano, że jest to niezwykły materiał, który nie wymaga prasowania. Renomę tę szybko jednak utracił, a dlaczego tak się stało, dowiesz się w dalszej części artykułu.
W morzu wad znajdziesz znaczące zalety
Po boomie, który nastąpił w czasach hipisów, zaczęto dostrzegać poważne wady ów materiału.
Poliester – wady
- jest mało przewiewny – nie przepuszcza powietrza i sprzyja nadmiernej potliwości
- jest niewygodny w noszeniu – szorstki, nie dostosowuje się do ciała
- nieprzyjemny zapach – nawet po wielu praniach
- tendencja do elektryzowania się – uciążliwa zwłaszcza dla długowłosych
- łatwopalność – należy unikać jakichkolwiek źródeł ognia
- podatność na mechacenie – na materiale pojawiają się nieestetyczne kulki. Powstają na skutek oderwania się kawałka nici od splotu
- nie jest materiałem hipoalergicznym – bliski kontakt ze skórą sprzyja uczuleniom, a zawartość substancji chemicznych może wywoływać alergie.
- na bakier z ekologią – jego produkcja pochłania wiele energii, co powoduje zwiększenie emisji gazów cieplarnianych. Co gorsza, jego rozkład trwa kilkaset lat.
Pozytywy związane z wykorzystywaniem poliestru
- odporność na plamy – zabrudzenie spierzesz nawet w zimnej wodzie
- jest niedrogi – niskie koszty produkcji skutkują przystępną ceną gotowego produktu
- szybko schnie – wchłania wilgoć tylko w niewielkim stopniu
- odporny na pleśnie grzyby, a nawet mole
- bardzo dobrze sprawdzi się podczas deszczu – ze względu na niską higroskopijność
- nie wymaga prasowania i nie ulega zagnieceniom
- wytrzymałość – ubranie uszyte z dobrej jakości poliestru przetrwa wiele lat
- nie odkształca się i nie rozciąga.
Dla kogo poliester będzie dobrym wyborem?
Okazuje się, że ubrania z poliestru cenią sobie sportowcy. Jest jeden warunek. Musi on być wysokiej jakości. Ochrona przed wiatrem i deszczem oraz skuteczne odprowadzanie potu to funkcjonalności bardzo pożądane przez zwolenników aktywności fizycznej. Dodatkowo ciężko go uszkodzić i rozciągnąć
W przypadku, kiedy do poliestrowych ubrań dodamy nieco elastanu, tkanina nabierze nowych właściwości i idealnie dopasuje się do ciała. Wciąż za mało zalet? Ubrania wykonane z omawianego materiału można prać w wysokiej temperaturze i suszyć bezpośrednio na słońcu. Z powodzeniem spełniają rolę odzieży wewnętrznej oraz sportowej bielizny.
Ciemna strona poliestru
Poliester wiedzie prym wśród najczęściej wykorzystywanych surowców w branży tekstylnej. Ile z wyrzuconych ubrań dostaje tzw. „nowe życie”? Według szacunków fundacji Ellen MacArthur jest to zaledwie 1%. Biorąc pod uwagę, że jedno ubranie rozkłada się średnio kilkaset lat, nie jest to optymistyczny wynik. Kto jest głównym producentem poliestru? Za jego przytłaczającą większość odpowiadają Chiny, z wynikiem ponad 70% całej światowej produkcji.
Podczas prania, z poliestru uwalniane zostają mikrowłókna, zwane mikroplastikiem. Trafiają one do ekosystemów wodnych, a następnie do naszych ciał np. pod postacią wody którą pijemy. Komisja Europejska zauważa problem i planuje wprowadzenie nowych, zaostrzonych przepisów odnośnie produkcji ubrań poliestrowych.
Jakie istnieją rozwiązania?
Nie mamy dużego wpływu na działania wielkich przedsiębiorstw. Możemy jednak ograniczyć kupowanie ubrań i szukać okazji „z drugiej ręki”. Istnieje wiele serwisów pośredniczących w sprzedaży używanych ubrań (często również całkiem nowych – z jakichś powodów nieodpowiadających nabywcy). Fast fashion, czyli szybka moda ma swoje korzenie w niezrównoważonej produkcji. Ubrania te pochodzą z miejsc, gdzie pracownicy są nienależycie wynagradzani za swoją ciężką pracę. Warto przemyśleć, czy chcemy być częścią tego przemysłu.