Trudno nie zauważyć zmian, które zachodzą w obrębie klimatu na całym świecie. Każdy doskonale widzi, że zimy z roku na rok stają się coraz łagodniejsze, a lata coraz bardziej upalne. Ocieplenie klimatu jest faktem, którego doświadczamy na własnej skórze.

Nic więc dziwnego, że ukształtowanie terenów europejskich również przechodzi pewnego rodzaju transformację. Jeszcze sto lat temu nie było mowy o możliwości utworzenia się pustyni na terenie Europy. Dziś takie pustynie możemy zobaczyć na własne oczy. Co ciekawe największa nich znajduje się bliżej niż nam się wydaje.

Pustynie w Europie – jak to możliwe?

Bezkresne piaskowe pustkowia kojarzą się nam głównie z Afryką i Azją. Jak się jednak okazuje podobnych widoków możemy uświadczyć na terenie Europy. Co więcej, prawdziwą pustynię możemy zobaczyć nawet nie opuszczając kraju. To właśnie w Polsce znajduje się największa europejska pustynia.

Krajobraz Europy to w zdecydowanej większości lasy i góry. Są jednak miejsca, w których możemy poczuć się dokładnie tak samo jak na Saharze. Jak to możliwe? Za wszystko odpowiedzialne jest stopniowe ocieplanie się klimatu, którego konsekwencją jest zmiana ukształtowania terenu. Naukowcy są pewni, że proces ten będzie postępować, a jego skutki będą dotkliwe. Według badań, do końca XXI wieku, klimat Europy zmieni się diametralnie co oznacza, że europejskie pustynie staną się czymś całkowicie powszechnym i naturalnym.

Najciekawsze europejskie pustynie

W Europie znajdziemy miejsca, w których będziemy mogli poczuć się jak na egzotycznych wczasach. Co ciekawa wiele takich miejsc znajdziemy nie przekraczając granicy Polski. Jedną z najciekawszych propozycji dla miłośników piaszczystych bezkresów jest Wielka Pustynia Błędowska, która określana jest mianem największej europejskiej pustyni.

Wielka Pustynia Błędowska

Wielka Pustynia Błędowska, znana także jako Duża Pustynia Błędowska, to piaszczyste pustkowie, które leży na pograniczu Wyżyny Śląskiej i Wyżyny Olkuskiej. Jej powierzchnia zajmuje około 150 km². Pustynia Błędowska uznawana jest największą europejską pustynię.

Z tym wyjątkowym miejscem związana jest równie wyjątkowa legenda. Według niej bezkresne piaszczyste pustkowie powstało za sprawą działań diabłów, którzy postanowili zasypać piaskiem cenną dla nich kopalnię srebra. W rzeczywistości jednak pustynnienie terenu jest efektem działania ludzi, którzy w celach przemysłowych wykarczowali lasy odsłaniając tym samym warstwę żwirowo-piaskowego podłoża.

Deliblatska peščara

Deliblatska peščara to położone na terenie Serbii pustynne pustkowie. Serbska pustynia ma kształt elipsy o szerokości około 10 km i długości 35 km. Deliblatska peščara jest pozostałością wyschniętego już Morza Panońskiego, którego dno wyłożone było piaskiem.

Początkowo Deliblatska peščara była typowo piaszczystym terenem, dokładnie takim samym jak słynna Sahara. Mieszkańcy Bałkanów postanowili jednak ożywić teren za pomocą akacji, które sadzono masowo pod koniec XIX wieku. Ich działania przyniosły zamierzony efekt. Obecnie Deliblatska peščara to teren półpustynny o charakterze stepowym. Wytrwali eksploratorzy znajdą jednak pewne obszary, które bardziej przypominają afrykańską pustynię niż bałkański step.

Pustynia Tebernas

Pustynia Tebernas, której obszar zajmuje około 280 km², to jedno z najważniejszych miejsc hiszpańskiej Andaluzji. Jest to miejsce, które podbije serca miłośników ekstremalnych przygód. Bo czy przeciętny turysta jedzie do Hiszpanii z myślą o eksploracji tamtejszej pustyni? Raczej nie.

Tebernas to naprawdę wyjątkowe miejsce na mapie Europy. Jest to bowiem obszar, który do złudzenia przypomina egzotyczne zakątki Afryki czy Azji. Co ciekawe, Pustynia Tebernas to nie tylko dziesiątki kilometrów piachu. Na andaluzyjskiej pustyni można zobaczyć bowiem naprawdę bogatą roślinność. Flora na tym z pozoru pustym terenie jest naprawdę zachwycająca.

Pustynia Borów Dolnośląskich

Pustynia Borów Dolnośląskich to kolejne zachwycające miejsce na mapie Polski. Powstałe na terenie pustyni piaskowe wydmy są efektem działań wojskowego poligonu, który istniał na terenie Borów od XX wieku. Dolnośląska pustynia należy do jednych z najbardziej ruchomych pustyń. To właśnie tutaj wydmy bardzo często zwiększają swój zasięg skutek częstego przenoszenia przez wiatr.

Jak przygotować się do wycieczki na jedną z europejskich pustyń?

Bez względu na to czy wybieramy się w egzotyczną podróż czy zwiedzamy jedną z rodzimych pustyń, warto pamiętać, że do takiego wyjazdu należy odpowiednio się przygotować. Co zabrać ze sobą na pustynię? Przede wszystkim plecak, w którym schowamy zapas wody, okulary przeciwsłoneczne, małą latarkę, środek owadobójczy oraz śpiwór. Jeśli zdecydujemy się nocować na pustyni przez jakiś czas, warto pamiętać o małej apteczne i podstawowych środkach higienicznych.

Bardzo ważne jest także odpowiednie ubranie. Musimy koniecznie pamiętać, że amplituda temperatury na piaszczystych pustkowiach jest naprawdę dotkliwa, dlatego odpowiedni dobór odzieży jest sprawą kluczową.