Każdy kierowca, przed nadejściem zimy, odpowiednio przygotowuje swój samochód. Wymieniamy opony, sprawdzamy stan układu hamulcowego, uzupełniamy płyny. Jednak później nadchodzi śnieg i siarczysty mróz i samo wcześniejsze przygotowanie auta nie wystarczy. Zima to pora roku, kiedy nasz samochód zasługuje na specjalne traktowanie. Szczególna dbałość o jego stan zimą sprawi, że wiosną wciąż będzie wyglądać dobrze i nie będziemy mieć z nim dodatkowych problemów technicznych.
Nie zapominaj o myciu auta również zimą!
Zimą lakier naszego samochodu wyjątkowo cierpi. Dlaczego? Bo stale narażony jest na wilgoć i działanie bardzo niskich temperatur. Śnieg, marznący deszcz, błoto pośniegowe i sól bardzo źle wpływają na kondycję powłoki lakierniczej. Dlatego również zimą powinniśmy regularnie myć samochód. Ale jak to zrobić, gdy wkoło wszystko zamarza, a Twoja ulubiona myjnia ręczna zmieniła się w lodowisko? Niestety będzie trzeba przygotować nieco więcej pieniędzy. Zimą powinniśmy jeździć jedynie do zamkniętych myjni ręcznych, w których pracują ludzie znający się na swojej pracy. Dzięki swojej wiedzy dokładnie i delikatnie umyją Ci auto, a następnie odpowiednio zabezpieczą lakier. Zimą szczególnie ważne jest dokładne nawoskowanie samochodu. Dzięki tej dodatkowej powłoce ochronnej auto jest bardziej odporne na niekorzystne warunki i mniej narażone na rdzę. Dodatkowo warto poprosić w takiej myjni o dokładne wytarcie uszczelek i zabezpieczenie ich przed zamarzaniem. Jeśli tego nie zrobimy, przy naprawdę niskich temperaturach możemy mieć problem z otwarciem auta.
Jak jeszcze dbać o auto zimą?
Przede wszystkim obchodź się z nim ostrożnie. W przypadku zamarzniętych szyb lub pokrywy śnieżnej na aucie, bądź delikatny. Pamiętaj, że nieostrożne działanie może spowodować rysy, lub nawet pęknięcie szyby. Dodatkowo pamiętaj o dokładnym wietrzeniu wnętrza samochodu. Przy takiej pogodzie, w samochodzie dużo częściej gromadzi się wilgoć, którą trzeba jak najszybciej likwidować. Niezwykle ważne jest także regularne sprawdzanie stanu technicznego samochodu. Najważniejsze są oczywiście hamulce. Co jakiś czas kontroluj czy wszystko działa tak jak trzeba. Sprawdzaj też układ kierowniczy. Pamiętaj, żeby opony zawsze były w dobrym stanie, bo to między innymi od nich zależy Twoje zdrowie i życie, a także bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Warto też sprawdzać w jakim stanie jest akumulator, żeby kiedyś nie mieć nieprzyjemnej niespodzianki, w postaci auta, które nie chce nam odpalić.