Zbliża się Dzień Kobiet. To doskonała okazja, żeby przypomnieć o tym jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie. Każda kobieta, niezależnie od wieku powinna kontrolować swoje piersi. Raz na jakiś czas wskazana jest wizyta u lekarza i wykonanie takich badań jak USG piersi, czy mammografia. Jednak podstawą powinno być samobadanie piersi! To prosty i skuteczny sposób na wczesne wykrycie potencjalnych problemów zdrowotnych. Regularne wykonywanie samobadania piersi może pomóc w wykryciu zmian w piersiach i zmniejszyć ryzyko rozwoju raka piersi. Warto nauczyć się, jak wykonać samobadanie piersi, aby móc regularnie kontrolować swoje zdrowie.

Kiedy i jak wykonywać samobadanie piersi?

Lekarze zalecają wykonywanie samobadania piersi raz w miesiącu. Kobiety powinny to robić kilka dni po zakończeniu miesiączki. Jeśli już nie miesiączkują, mogą wybrać stały dzień w miesiącu. Najważniejsza jest regularność. W ten sposób jesteśmy w stanie szybko zauważyć wszelkie zmiany, które się pojawiły. Przejdźmy do tego, w jaki sposób prawidłowo wykonać samobadanie piersi:

  1. Najlepiej zacząć od przyjrzenia się sobie w lustrze. Stań wyprostowana przed lustrem. Zwróć uwagę na kształt, wygląd i rozmiar swoich piersi. Sprawdź, czy nie pojawiła się zmiana ich kształtu, rozmiaru, jakaś asymetria. Przyjrzyj się, czy nie widać żadnego obrzęku, zaczerwienienia lub zmarszczek. Sprawdź również, czy skóra na piersiach jest gładka i nie ma zgrubień, guzków lub wgłębień.
  2. Podnieś ręce do góry i sprawdź swoje piersi. Za pomocą opuszków trzech palców, wykonaj lekkie okrężne ruchy po całej powierzchni piersi, zaczynając od góry. Wykonaj kilka ruchów w różnych kierunkach, aby sprawdzić każdą część piersi. Zbadaj pachy, szukając guzków lub obrzęku w obszarze węzłów chłonnych.
  3. Połóż się na plecach i jedną rękę umieść za głową. Zbadaj lewą pierś za pomocą opuszków trzech palców, wykonując okrężne ruchy od góry do dołu i od wewnątrz na zewnątrz. Powtórz czynność na prawej piersi. Na sam koniec zbadaj sutki. Delikatnie je ściśnij, sprawdź czy nie wypływa z nich płyn, a także czy nie ma w nich żadnych zmian.

Co powinno nas zaniepokoić?

Jeśli wykryjesz jakiekolwiek zmiany w swoich piersiach, nie panikuj. Zmiany te nie zawsze są związane z rakiem piersi. Wszystkie zmiany powinny być skonsultowane z lekarzem, który może zlecić dodatkowe badania, takie jak mammografia, ultrasonografia lub biopsja. Im szybciej zostanie wykryta zmiana, tym większa jest szansa na skuteczne leczenie. A co powinno zwrócić uwagę kobiety? Po pierwsze wszystkie guzki i stwardnienia, których wcześniej nie było. Po drugie wszelkie asymetrie i zmiany w wyglądzie. Uwagę powinna zwrócić również zmiana rozmiaru piersi. Warto przyjrzeć się także zmianom skórnym, na przykład zaczerwienieniu, obrzękowi. Zaniepokoić powinien również wyciek płynów z sutka, oczywiście poza mlekiem.